Германската промишленост е намалила потреблението си на газ с близо една пета през миналия месец, съобщиха експерти по устойчивост, цитирани от Ройтерс.
Изследователите от Центъра за устойчивост към берлинското училище "Херти" публикуваха работен документ. В него се оценяват мерките за икономии до момента и се разглеждат в перспектива, като изследователите заявиха, че по-ниското потребление е предпоставка за преодоляване на кризата.
"По-нататъшното намаляване на потреблението на газ в промишлеността е вероятно с оглед на продължаващите високи цени на газа", казват те.
Техните данни не отчитат специалните температури и макроикономическите ефекти, за да могат да се сравнят стандартните стойности на потреблението за даден месец на годишна база.
Производствената индустрия е спестила шест тераватчаса (TWh) през септември в абсолютно изражение. Така тя спестява 19% на годишна база спрямо септември 2021 г. За сравнение, Германия е изразходвала 1,003 TWh газ през 2021 г.
За да се справят с високите разходи, операторите в индустрията налагат по-високи такси за продукцията си, преминават към алтернативни горива или заменят енергоемките продукти с вносни.
Германските домакинства са увеличили пестенето си до 36% на годишна база през септември, а през март са спестили 10%, се казва в проучването.
Изследователите обясняват тези констатации с ефектите на забавеното фактуриране, забавените кампании за призив за пестене и по-ниската ценова експозиция на цените на домакинствата на пазара на едро.
Според тях не е ясно дали домакинствата ще продължат доброволно да намаляват потреблението през студения сезон.
Спотовите цени на газа в холандския хъб за търговия на едро са били средно 100 евро за мегаватчас между октомври 2021 г. и средата на 2022 г., предаде Ройтерс. През август те са достигнали най-високата си стойност от 240 евро/MWh.
Това е в сравнение с дългосрочното ценово равнище отпреди ковид пандемията от 15-20 евро/MWh, пише БГНЕС.