Високотехнологични машини, които могат да се справят с еврократския жаргон с рекордна скорост, замениха стотици преводачи, работещи за ЕС, съкращавайки един от най-големите и най-старите отдели сред брюкселските институции, съобщи „Политико“.
И това може би е само началото, тъй като новите инструменти на изкуствения интелект имат потенциала да заместят хората още повече.
Преводачите са важни колела в сложната машина на ЕС, тъй като всеки официален текст трябва да бъде преведен на 24-те работни езика на ЕС, преди да влезе в сила. Допреди няколко години тази херкулесова задача се изпълняваше само от хора. Но това вече не е така.
Данните на Европейската комисия сочат, че през последното десетилетие нейният отдел за преводи се е свил със 17%, тъй като е разширил използването на машинен превод.
Преводачите в ЕС не изпитват особена носталгия по старите времена, когато прекарваха часове в прелистване на прашни речници и писане на тежки документи. Технологиите пестят време, казва ветеранът преводач Маркус Фоти, който сега ръководи отдела за машинен превод на Комисията. "Времето, което прекарвах в ходене до местната библиотека през 1999 г. или когато и да било, и в търсене на съответния параграф, за да мога да го набера, сега може да се изразходва за действителен превод", каза Фоти.
ОЩЕ: Учени: Изкуствен интелект създава най-добрата ваксина срещу COVID-19
Но преводачите настояват, че въпреки че работата се адаптира към изкуствения интелект, човешкият елемент остава от съществено значение. "Машинният превод помага на преводачите, но не може да ги замени. Винаги има нужда от експертно потвърждение от страна на човека", казва Спиридон Пилос, бивш служител на Комисията, който е ръководил въвеждането на преводаческите машини през 2013 г.
Как преводът стана дигитален
С присъединяването на нови държави членки към клуба в началото на 2000-те години, което в крайна сметка увеличи броя на официалните езици на ЕС до 24, ЕС разработи по-ефективни инструменти, тъй като обемът на преводите му нарасна. Комисията трябваше да остави настрана старата си система за превод, тъй като тя не беше подготвена да работи с езиците на новите членове от Източна Европа.
"Това беше система, базирана на правила, в която реално трябваше да се създават речници, граматически правила и правила за преобразуване. Затова беше много тромава и трудоемка", казва Дитер Румел, ръководител на отдела за информатика в Комисията.
Според говорител на изпълнителния орган на ЕС работното натоварване на преводачите на Комисията е нараснало от около 2 млн. страници през 2013 г. на 2,5 млн. през 2022 г.
ОЩЕ: Google стартира чатбот с изкуствен интелект Bard в 180 държави
През 2013 г. беше пусната нова система за превод, базирана на данни - само за да бъде заменена четири години по-късно от още по-усъвършенствана и по-ефективна система за превод. Тази използва изкуствена невронна мрежа или компютърни възли в структура, която имитира неврони, за да предсказва последователността на думите. Тези усъвършенствани инструменти са с добро съотношение цена-качество, тъй като позволяват на по-малко служители да превеждат все по-голям обем от законодателството на ЕС. Но това е свързано с огромна цена за самите преводачи.
Според изпълнителния орган на ЕС постоянните служители в специалното звено за преводи на Комисията, известно на брюкселски жаргон като DGT, са намалели от около 2450 през 2013 г. до около 2000 през 2023 г.
Според Кристиано Себастиани, който е председател на Renouveau et Démocratie, синдикат, представляващ служителите на ЕС, през същия период проблемите с психичното здраве и случаите на преумора са се увеличили значително сред преводачите. Според него това се дължи на нарастващото работно натоварване и натиска за постигане на резултати.
Възлагането на дейности на външни изпълнители се е увеличило през последното десетилетие - от 26% от общата продукция на DGT през 2013 г. до 36% през първото тримесечие на 2023 г.
Според собствените данни на Комисията разходите ѝ за превод са се увеличили от 26,5 млн. евро през 2012 г. на 35,8 млн. евро през 2023 г.
Себастиани смята, че съкращаването на работните места за преводачи заплашва да отслаби многоезичието в ЕС в полза на английския език.
ОЩЕ: Експерти: Изкуственият интелект е екзистенциална заплаха за човечеството
Но Шейла Кастильо, която ръководи магистърска програма по превод в Дъблинския университет, посочва, че преводачите, специализирани в по-рядко срещани езици, по-лесно навлизат в Комисията, тъй като конкуренцията при тях е по-малка. "Ирландските студенти постоянно имат много предложения от DGT", казва Кастилхо.
Преводачите от ЕС подчертават, че ежедневието им е насочено към откриване на грешки и адаптиране на машинно преведените текстове към речта на ЕС. На жаргона на преводачите това се нарича "последваща редакция" и става все по-важна част от работата. "Вече знам, че вероятно няма да превеждам до края на живота си", казва млада преводачка от Съвета, която говори при условие за анонимност. Тя добави, че в бъдеще основната част от работата ѝ вероятно ще бъде редактирането на публикации.
Преводачите се надяват, че все по-широкото използване на социалните медии в ЕС може да създаде нови възможности.