Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Популизмът на сегашните управляващи в Италия срути моста "Моранди" - буквално

16 август 2018, 17:45 часа • 8247 прочитания

Кой е виновен за една от най-големите инфраструктурни трагедии в Европа – тази с моста "Моранди" в Генуа, която отне живота на 39 души (досега толкова са потвърдените жертви)? Този въпрос все още няма напълно конкретен отговор, но корените на трагедията личат.

През 2014 година основателят на лявото популистко движение "Пет звезди" - актьорът Бепе Грило, изрично коментира темата, като казва, че твърдението, че мостът ще падне в рамките на 10 години, е "приказчица", припомня вестник La Stampa. Всъщност това твърдение е направено още през 2012 година от президента на Индустриалната камара на Генуа. Камарата предлага алтернатива – друг маршрут, който да замени "Моранди", но движение "Пет звезди" яхва популистката вълна и с аргумента, че това ще доведе до загуба на работни места и перспектива за региона, тушира плана.

Паметни са думите на общинския съветник на "Пет звезди" и бивш кандидат за кмет на Генуа Паоло Пути, който казва следното: „Този човек (бел. ред. - президентът на Индустриалната камара на Генуа) трябва да смекчи тона си, като казва, че ще си спомним имената на тези, които сега казват "не" на подмяната на "Моранди". "Аутостраде" (бел. ред. - фирмата, поддържаща "Моранди") ни увери, че мостът ще издържи още 100 години“.

Самият Грило, по време на битката за кметския пост в Рим, се връща на въпроса с "Моранди" и заявява по време на митинг: "Трябва да ги спрем, ако трябва и с армията", визирайки нереализирания проект за нова магистрала.

Сега "Пет звезди" е водещата партия в италианския парламент и италианското управление заедно с "Лига" (бел. ред. - бившата Северна лига) – крайнодясната партия на италианския вицепремиер Матео Салвини. Салвини вече обвини ЕС, че не давал достатъчно пари за поддържка, защото се пазел от нова финансова криза и това довело до падането на "Моранди" и загубата на десетки човешки животи, но Брюксел отговори остро, че контролът как се харчат евросредствата не значи "да не се дава". От ЕК посочиха, че за периода 2014 - 2020 година Италия получава 2,5 млрд. евро за инфраструктура.

"Много е хубаво да се търся някой, който да бъде обвинен, когато се случи ужасна трагедия като тази в #Генуа. Но е добре да погледнем фактите", написа в Twitter еврокомисарят по бюджета Гюнтер Йотингер, визирайки и другия италиански вицепремиер Луиджи Ди Майо, лидер на популисткото "Движение 5 звезди", който заприглася на Салвини, заявявайки, че "Европа може да каже какво иска, но ние не искаме – ние настояваме. Заложени са човешки животи".

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес