Полша е решила да изгради "електронна ограда" по границата с руския ексклав Калининград. Тя ще е в допълнение към стената от три реда бодлива тел, чието изграждане започна през 2022 г., съобщи говорителят на Граничната охрана на страната Анна Михалска пред Forsal.
Още: Над 2000 уязвими семейства в Кипър ще получат пакети с основни храни за Коледа
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 18.12.24 - Трето денонощие руснаци и севернокорейци атакуват в Курск
Властите в Полша се опасяват, че Русия и Беларус ще се опитат да създадат миграционна криза, за да дестабилизират Европа.
След като в началото на октомври Русия отвори летището в Калининград за чуждестранни авиолинии, все повече хора от Близкия изток се опитват да минат оттам по пътя си към ЕС. ОЩЕ: С руска виза през Калининград към ЕС: новият маршрут на мигрантите
Електронната бариера ще минава по протежение на 200-километровата сухопътна граница между Полша и Русия и ще включва система от камери и детектори.
Още: Брюксел с нов призив към Скопие да включи българите в конституцията си
Още: Разследват евентуално отравяне на майката на руски опозиционер
Строителните работи ще започнат през март. Проектът е оценен на 373 млн. злоти (79 млн. евро), съобщава The Moscow Times.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кая Калас: Руската дезинформация е заплаха за нашата сигурност
Още: В полза на партията на Орбан: В Унгария промениха избирателния закон
През ноември Полша започна изграждането на стената от бодлива тел по границата си с Калининград. Конструкцията ще бъде с височина 2,5 метра и ширина 3 метра.
63,8% от жителите на Полша одобряват издигането на ограда от бодлива тел по границата с руската Калининградска област, сочат данните от анкета на социологическата служба IBRIS, публикувана през ноември 2022 г.
Още: "Как ще окаже натиск върху Путин? С шега, с усмивка ли?": Зеленски отвърна на Орбан (ВИДЕО)
Калининградска област е ексклав, разположен между Литва, Полша и Балтийско море. Днешният Калининград е основан от чешкия крал Отокар II и е наречен в негова чест Кьонигсберг („Кралска планина“). Той е сред главните градове на Тевтонския орден, а след това е център на Източна Прусия.
След края на Втората световна война тази част на бивша Прусия преминава в състава на СССР и немското население напуска региона. През 1946 г. градът е наречен на името на съветския комунистически функционер Михаил Калинин.
ОЩЕ: Русия: Споразумяхме се с Европейския съюз за транзит на стоки към Калининградска област