Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Оскверниха гроба на Степан Бандера

18 август 2014, 07:25 часа • 30708 прочитания

Гробът на Степан Бандера (1909-1959), бивш лидер на украинските националисти, чиято фигура оставя противоречивите си отпечатъци и в съвременността, бе осквернен в неделя, съобщи баварската полиция.

"Гробът е бил осквернен. Кръстът е отделен от основата. Не е ясно как", заяви за АФП говорител на мюнхенската полиция.

Вандалският акт вероятно е станал в нощта срещу неделя, според първите резултати от разследването.

В западната част на Украйна Бандера е смятан за борец за свобода и независимост, докато в южната и източната част на страната минава за бандит и фашист.

Както сполучливо припомни през февруари Дойче веле, любимият герой на противниците на режима в Украйна (тогава при управлението на Виктор Янукович, бел.ред.) не се казва Виталий Кличко, защото тази роля е била и си остава запазена за Степан Бандера. Той отдавна не е сред живите, а което е по-важното - той не е бил демократ, коментира пък "Зюддойче цайтунг".

Бандера е роден през 1909 година в семейството на католически свещеник в галицийското село Старий Угринив, тогава в състава на Австро-унгарската империя. През 1959 година той е убит в Мюнхен, където живее от 1946 година тайно под името Попел. Агент на КГБ го отравя с цианкалий. През целия си живот Бандера се бори за независима Украйна, а главните му врагове са Полша и Съветският съюз. Като студент в Лвов той се записва в Организацията на украинските националисти /ОУН/, борещи се срещу полския гнет над украинците. През 30-те години организацията е особено активна - ликвидира и украински студенти и преподаватели, които не споделят националистическите й възгледи, организират хайки срещу евреи и комунисти, залагат бомби в редакциите на вестници.

Герой или престъпник?

КГБ си поставя за цел да ликвидира Бандера главно поради това, че по време на Втората световна война той си сътрудничи с нацистите. Когато Хитлеровата армия напада Съветския съюз през 1941 година, Бандера я посреща с плакати, на които пише "Добре дошли" и "Хайл Хитлер, Хайл Бандера". Хитлер за всеки случай праща харизматичния Степан Бандера в концентрационен лагер, където обаче се отнасят към него по-специално - има право на собствено помещение и не е принуден да търпи лишения. През 1944 излиза отново на свобода и се бие с германско оръжие срещу Червената армия.

В днешна Украйна Бандера е особено тачен от крайнодесните националисти, които се включиха активно в антиправителствените протести за свалянето на властта в Киев по време на Майдана. "Зюддойче цайтунг" припомня, че на негово име са кръстени десетки улици, в западните райони на страната са изградени негови паметници, а през 2010 година тогавашният прозападен президент Виктор Юшченко посмъртно му присъди почетната титла "Герой на Украйна". Срещу това тогава протестираха полският президент Лех Качински (Бандера оглавява и кланетата срещу поляци в Западна Украйна), Съветът на Европа и центърът "Симон Визентал", а руският президент Владимир Путин със злорадство отбеляза, че Юшченко се е изплюл в лицето на своите западни спонсори. Почетната титла на Бандера му беше отнета от следващия президент на страната - Виктор Янукович, припомня Дойче веле.

В Източна Украйна Степан Бандера е смятан за помощник на нацистите, а всички негови привърженици и последователи са наричани фашисти. Бандера е една от най-противоречивите фигури в историята на Украйна. В източните райони той е смятан за бандит, а в западните - за национален герой, пише по темата "Франкфуртер рундшау". По времето на комунизма беше забранено да се споменава даже името му и чак след падането на Желязната завеса в Украйна започна активно търсене на национална идентичност с помощта на фигури като тази на Степан Бандера. Неговото кредо "свобода или смърт" намери широк отзвук най-вече сред младите украински националисти.

Украинският консул в Мюнхен Вадим Костюк потвърди, че става въпрос за вандалски акт, след като посети гроба на Бандера. Той каза, че злосторниците са "започнали да копаят" и гробищата. Но попитан за мотивите, които стоят зад този акт, той отказа всякакъв коментар.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес