Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Офшорната следа от 2 млрд. долара, която води до Владимир Путин

04 април 2016, 16:00 часа • 5342 прочитания

Мрежа от тайни офшорни сметки и заеми в размер на 2 млрд. долара (1,76 млрд. евро) са оставили ярка следа, водеща до руския президент Владимир Путин. Това стана ясно от безпрецедентното разкриване на документи в глобалното разследване Panama Papers ("Панамски документи") за световната офшорна практика.

Panama Papers е международно разследване за скритата офшорна индустрия, показващо как богатите и силните на деня използват офшорни компании, за да скриват активи и заобикалят правила чрез създаването на фирми в отдалечени юрисдикции. В разследването са участвали над 370 журналисти от около 80 държави, които са разгледали повече от 11,5 млн. документа в продължение на една година.

Безпрецедентното огласяване на файловете от базираната в Панама Mossack Fonseca, специализирана в уреждане на разплащания към офшорни компании, показва, че тези пари са направили хората от близкия кръг на Путин изключително богати. С документите се сдобива германския вестник Süddeutsche Zeitung от анонимен източник, като ги споделя чрез Международния консорциум чрез разследващи журналисти (International Consortium of Investigative Journalists) с британските Guardian и BBC.

Въпреки че президентът на Русия не попада в нито един от документите, данните показват модел неговите приятели са се сдобили с милиони от сделки, които, както изглежда, няма как да са се случили без неговото покровителство, пише The Guardian. Британският вестник наред с френския Le Monde, германския Süddeutsche Zeitung и руския Vedomosti е един от партньорите в Panama Papers.

Документите предполагат, че семейството на Путин се е възползвало от тези пари, като излиза, че парите на неговите приятели са на негово разположение. Офшорните следи започват в Панама, минават през Русия, Швейцария и Кипър, и включват частен ски курорт, където по-малката дъщеря на Путин Катерина се жени през 2013 г.

Panama Papers осветяват дейността на най-добрия приятел на Путин – Сергей Ролдугин, който запознава руския президент с бъдещата му жена Людмила, както и е кръстник на по-голямата дъщеря на Путин – Мария.

Ролдугин, който е професионален музикант, е акумулирал състояние с получаването на контрол върху активи на стойност 100 млн. долара, вероятно и повече. Вероятно той е бил избран за тази роля заради своя по-ненабиващ се на очи профил. В документи пред швейцарски и люксембурски власти Сергей Ролдугин отрича да е близък с публични фигури от Русия. Той също така твърди, че не е бизнесмен.

Според Panama Papers обаче Ролдугин е собственик в три офшорни компании - Sonnette Overseas, International Media Overseas и Raytar Limited. Базирана в Санкт Петербург Bank Rossiya (Банк Россия) създава първите две. Банк Россия, според американското правителство, е „личната банка“ на висшите чиновници в Русия, а в нея Ролдугин държи 3,2%.

Снимка: Getty Images

Файловете показват още, че близкият приятел на Путин, по думите на Ролдугин те са „почти като братя“, има дял от 12,5% в най-голямата ТВ рекламна агенция в Русия – Video International. Компанията има годишни приходи от повече от 800 млн. паунда. До момента собствеността на агенцията беше добре пазена тайна.

Ролдугин също така получава тайната опция да купи миноритарен дял в руския производител на камиони Kamaz, който произвежда превозни средства за армията, както и 15%-ов дял в регистрираната в Кипър компания Raytar.

Документите разкриват значителна част от финансови схеми, които се въртят около Банк Россия. Кредитната институция е ръководена от Юрий Ковалчук. Според САЩ той е „личният банкер“ на много висши руски държавни служители, включително и Путин. Panama Papers разкриват, че Ковалчук и Банк Россия са успели да извършат трансфер на най-малко 1 млрд. долара към специално създаденото юридическо лице Sandalwood Continental. Тези средства идват от серия от необезпечени кредити от контролираната от държавата Russian Commercial Bank (RCB), намираща се в Кипър, и други държавни банки. Във файловете не е намерено обяснение защо тези банки са се съгласили да одобрят толкова „нетрадиционни“ кредитни линии.

Същевременно някои от парите, влезли в RCB, са използвани за даване на кредит с много високи лихви на регистрирани в Русия компании. Получената печалба е източена в тайни швейцарски сметки.

Яхта за 6 млн. долара е купена от Sandalwood и доставена до пристанище близо до Санкт Петербург.

Средства са отишли и директно към на близкия кръг от хора до Путин, този път под формата на изключително нисколихвени и необезпечени кредити. От документите не става ясно дали заемите са били изплатени.

Снимка: Getty Images

През 2010 и 2011 г. Sandalwood дава три кредита за общо 11,3 млн. долара на офшорната компания Ozon, която притежава ски курорта Igora в Ленинградска област. Ozon е собственост на Ковалчук и на кипърска компания. Путин е патрон на курорта и посетител. Единадесет месеца след отпускането на заемите, президентът на Русия използва мястото за сватбата на дъщеря си Катерина. Младоженецът е Кирил Шамалов, син на друг от старите приятели на Путин от Санкт Петербург. Новини за церемонията, на която е било забранено да се снима, се появиха чак през 2015 г.

Други от приятелите на Путин са братята милиардери Аркадий и Борис Ротенберг. Те стават близки с бъдещия президент на Русия като тинейджъри, когато и тримата тренират самбо и джудо. Аркадий Ротенберг настоява да не получават преференциално отношение от Владимир Путин, но по време на неговото управление братята натрупват мултимилиардно състояние, отчасти чрез доходоносни договори с руски държавни компании.

Аркадий и Борис Ротенберг са били собственици на най-малко седем компании, регистрирани на Британските Вирджински острови, шест от тях с помощта на Markom Management, компания, която поддържа връзка с Mossack Fonseca от името на Ротенберг. Аркадий Ротенберг е свързан с четири от компаниите, а Борис с три. Фирмите са свързани с почти всичко – от инвестиции в големи проекти за строителство на тръбопроводи (чрез Causeway Consulting) до закупуване на оборудване за вила в Тоскана, Италия за сина на Аркади – Игор Ротенберг (чрез Highland Ventures Group).

Спекулациите за размера на личното богатство на Путин е във фокуса на вниманието за повече от десетилетие, след публикации от 2007 г., че той притежава най-малко 40 млрд. долара. Информацията е изпусната от неговата президентска администрация. Според изтеклата в WikiLeaks дипломатическа кореспонденция на САЩ Путин не притежава нищо, но може да изтегли достатъчно от богатството на своите приятели, които контролират практически цялото производство на петрол, газ и индустриални ресурси в Русия.

Снимка: Getty Images

През 2014 г., след като Русия окупира Крим, Белият дом наложи санкции на основни фигури от близкия кръг на Путин, включително Ковалчук. Документите от Panama Papers показват, че групата около Путин започва да се притеснява след октомври 2012 г. Тогава Sandalwood е затворена, а нейните операции са преразпределени към друга офшорна компания в Британските Вирджински острови - Ove Financial Corp.

Една от компаниите, свързани с Ove Financial Corp, е притежавана от Михаил Лесин, наречен „медийния цар на Путин“ и бивш министър на пресата. Лесин основава пропагандиращата политиките на Русия медия Russia Today, но впоследствие губи от благосклонността на Путин. Той беше намерен мъртъв през ноември миналата година в хотел във Вашингтон с наранявания по главата.

Попитан за офшорните компании през миналата седмица, Ролдугин каза: „Хора, за да бъда честен, сега не съм готов да давам коментари... Това са деликатни въпроси. Бях свързан с този бизнес много отдавна; преди „Перестройката“. Случи се... И тогава започна да расте и такива неща се случват. Домът на музиката (в Санк Петербург) е субсидиран от тези пари“. Ролдугин е отказал пред Guardian да даде отговори на писмено зададени въпроси.

Използването на офшорни фирми от близкия кръг на Путин, което само по себе си не е незаконно, в е контраст с президентския призив за „деофшоризация“, с който Путин настоя руснаците да върнат в Русия парите си от чужбина. Друг сред приятелите на Путин, използващ услугите на офшорки, е търговецът с петрол Генадий Тимченко. САЩ наложи санкции на Тимченко, който е близък с Путин от 30 години, през 2014 г. Заради Тимченко в България дойде сенатор Джон Маккейн, тъй като олигархът беше основна фигура в проекта "Южен поток". В изтеклите документи се вижда още името на собственика във футболен клуб Arsenal Алишер Усманов, който има най-малко шест компании, регистрирани на остров Ман.

Снимка: Getty Images

Говорителят на Путин Дмитрий Песков отказа да коментира конкретните обвинения към руския държавен глава. Говорейки миналата седмица, Песков заяви, че западни тайни агенти стоят зад тази „информационна атака“, за да дестабилизират Русия преди изборите. Песков заяви, че разследването на Guardian и другите медии е „неприкрита платена наемна работа“. По думите му Русия има „законови средства“, с които да защити достойнството и честта на Путин.

От RCB Cyprus са заявили, че не могат да разкрият информация за свои клиенти. Банката посочва, че през 2013 г. е променила своята стратегия, както и е отворила клон в Люксембург, сдобила се е с нов инвеститор и в момента е под директното наблюдение на Европейската централна банка. На тази база от RCB Cyprus заявяват, че е „напълно неоснователно“ да се предполага, че банката е „джоб“ за руски чиновници. Банката посочва още, че е изпратила доброволно обвиненията към кипърския орган за пране на пари. Одиторската компания PwC Cypru заяви, че е одитирала RCB, но не и Sandalwood.

Адокат на Ковалчук посочи, че информация за Банк Россия е публично достъпна. „Не знаем защо адресирате тези въпроси към господин Ковалчук“, е заявил адвокатът пред британския вестник.

Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес