Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Официално: Унгарският парламент пусна Швеция в НАТО

26 февруари 2024, 18:36 часа • 4122 прочитания

Унгарският парламент ратифицира членството на Швеция в НАТО, което бе и последният етап от процедурата за присъединяване на скандинавската страна, пожелала да стане част от Атлантическия алианс след руската инвазия в Украйна.

Кандидатурата на Стокхолм беше одобрена с огромно мнозинство от депутатите (188 от общо 199) след почти двегодишно чакане.

Приемането на законопроекта от парламента в Будапеща, който позволява на Швеция да се присъедини към НАТО, което окончателно разчисти пътя на скандинавската страна към западния отбранителен съюз, посочва Ройтерс. Още: Сделка: Унгария купува изтребители от Швеция и ще я пусне в НАТО

Унгария е последната от членуващите в НАТО 31 държави, ратифицира членството на Стокхолм след месеци на протакане от страна на управляващата партия ФИДЕС, припомня агенцията.

Швеция в НАТО

Стокхолм изостави политиката си на неприсъединяване в полза на по-голяма сигурност в рамките на Организацията на Северноатлантическия договор след нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г.

След като Швеция последва Финландия в НАТО и стана 32-ят му член, президентът на Русия Владимир Путин на практика постигна точно това, което се опита да предотврати, когато започна войната си в Украйна - разширяване на Алианса - заявиха западните лидери.

Докато Финландия стана член на НАТО миналата година, Швеция остана да чака, тъй като Турция и Унгария, които поддържат по-добри отношения с Русия, отколкото други членове на ръководения от САЩ алианс, повдигнаха възражения.

Турция задържа ратификацията на членството на Швеция с искане за по-строги действия срещу бойците от Кюрдската работническа партия (ПКК), които според нея са се установили в Швеция. Още: Унгарският парламент бави членството на Швеция в НАТО

Гневът на Унгария

Швеция промени законите си и облекчи правилата за продажба на оръжие, за да успокои Турция. Президентът Тайип Ердоган също така обвърза ратификацията с одобрението на САЩ за продажбата на изтребители F-16 на Турция, като сега Анкара очаква Съединените щати да работят за осигуряване на одобрението на Конгреса на САЩ.

Протакането от страна на Унгария не беше толкова ясно по характер, като Будапеща изразяваше гнева си най-вече заради шведските критики към посоката на демократично развитие при управлението на националистическия министър-председател Виктор Орбан, а не заради някакви конкретни искания.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес