Номинираната за председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се сблъска с вълна от скептицизъм при изслушванията си с евродепутатите от либералите и социалистите. Тя не успя да убеди две от най-големите групи в Европейския парламент, че заслужава да оглави Комисията и те не бяха особено благоразположени към кандидатурата ѝ, пише Politico.
Фон дер Лайен, която през последните 6 години заема поста министър на отбраната на Германия, се опита да спечели симпатиите на групата "Обнови Европа" (бившите АЛДЕ), обещавайки по-силна роля на Европа в борбата с климатичните промени.
Тя коментира отхвърлянето на номинациите на водещите кандидати, като се ангажира да разработи процес, "който е по-зрял."
Силно разочаровани от отхвърлянето на техния кандидат Франс Тимерманс, много от социалистите отказаха да подкрепят кандидатурата на фон дер Лайен, мотивирайки се с неясните ѝ политически идеи и лични убеждения. Според тях тя не се е представила достатъчно убедително, за да оправдае прибързаното гласуване следващата седмица. Германката е засегнала в най-общ план европейски принципи като принципът за разширение на ЕС и спазването на всички критерии, както и борбата с климатичните промени - до 2050 година икономиката в ЕС да е въглеродно-неутрална. Кандидатът за председател на ЕК обърна внимание на стремежа към укрепване на социалните права - най-вече в подкрепа на баланса професионален - личен живот и увеличаване на възможностите на програма "Еразъм", както и че ЕС трябва да е по-силен като Съюз във външната политика в световен мащаб.
Евродепутатът от социалдемократите Катарина Барли, бивш министър на правосъдието, която работи с Фон дер Лайен в кабинета на Ангела Меркел, заяви, че лично я познава много добре, но не знае какви са идеите ѝ за Европа. По думите ѝ няма как за 2 часа компромисният кандидат на евролидерите да отговори на най-важните въпроси и много тях са останали без отговор. "Затова подкрепяме процеса на (водещ кандидат), защото се нуждаете от цяла предизборна кампания", посочи Барли.
Въпреки че е родена в Брюксел и е потомствен политик, Фон дер Лайен е малко позната в средите на европейската политика. По време на изслушването тя изтъкна постигнатото като военен министър, подкрепата си за единния пазар на ЕС и целта ѝ за изравняване на бройката между мъжете и жените сред еврокомисарите.
Либералите изглеждаха по-склонни да подкрепят кандидатурата ѝ, тъй като искат да получат голямата награда – председател на Европейския съвет за белгиеца Шарл Мишел – сделката предложена от европейските лидери.
Лидерът на "Обнови Европа" Дачиан Чолош обяви, че гласуването на групата му ще зависи от 4 условия: да почерпи идеи от предложената конференция за бъдещето на Европа, изработване на споразумение, разрешаващо транснационални кандидатски листи в бъдещи евроизбори, подкрепа за нов механизъм за "върховенство на закона" и обещание, че водещият кандидат на либералите Маргрете Вестагер ще получи вицепрезидентски пост в ЕК, което да я изравни с водещия кандидат на социалистите Тимерманс.
Групата е загрижена за твърденията за лошо управление и преразходи на германското министерство на отбраната по време на управлението на Фон дер Лайен. Евродепутатите са я помолили да изясни въпроса, тъй като за тях почтеността е от водещо значение.
Холандският евродепутат Софи Интвелд се оплака от липсата на конкретика в идеите на фон дер Лайен за върховенство на закона, докато други либерали се съгласиха със социалистите за саботажа на водещите кандидати и се интересуваха какъв ще е точният ресор, който ще бъде даден на "техния човек" Вестагер.
Фон дер Лайен увери, че датчанката "ще има изключителна позиция, защото е свършила изключителна работа", но без да разкрие конкретния ресор.
Въпреки че получиха Жосеп Борел за външен министър, а Давид Сасоли за председател на Европарламента, социалистите не могат да простят бламирането на Тимерманс. Те ще обсъдят кандидатурата на фон дер Лайен в опит да постигнат обща позиция по въпроса дали да я подкрепят в началото на следващата седмица. Част от тях обаче са категорични, че няма да го направят, тъй като тя не е дала конкретни отговори по въпросите на миграцията, социалните права и други важни теми.
Червени линии
Много показателна е позицията на зам.-председателят на ДСБ и единствен евродепутат на "Демократична България" Радан Кънев, който е част от Европейската народна партия (ЕНП). Той обърна внимание на върховенството на правото и че изглежда сякаш Фон дер Лайен е кандидатура, която компромисно да не натиска точно за правосъдието в държави като България, Румъния, Унгария и Полша.
Също във Facebook, председателят на Партията на европейските социалисти (ПЕС) Сергей Станишев коментира, че европейската левица няма да отстъпи от някои политически червени линии.
"На първо място е Социалният стълб – издигането на социалните права наравно с фискалните правила. Превръщането на Социалния стълб в задължителен план за действие би представлявал голямата промяна, за която хората ясно гласуваха на тези избори. Поисках също ясна позиция за лансирането на цялостен Младежки план, който да включва Младежката гаранция, Детската гаранция, културен чек и разширена програма "Еразъм", с адекватен бюджет, защото за нас инвестицията в хората, особено младите, е най-добрата. Поставих въпроса и за върховенството на закона. Още преди началото на кампанията, като първи заместник-председател на Комисията, Франс Тимерманс водеше борба за отстояването на върховенството на закона и беше "наказан" за това от Унгария и Полша. Сега кандидатът на десните Фон дер Лайен разчита на подкрепата на тези правителства и техните евродепутати в ЕП. Очакваме гаранции, че върховенството на закона в ЕС и тя лично няма да станат заложник на тази сделка. За съжаление, днес не чухме адекватен отговор на поставените въпроси, нито конкретен ангажимент към социалистите".