Microsoft е открила хакерски дейности срещу демократични институции, мозъчни тръстове и организации с нестопанска цел в Европа и планира да предложи услуга за киберсигурност на няколко страни, за да острани пропуските в сигурността.
Кибератаките, настъпили между септември и декември 2018 г., са насочени срещу служители на Германския съвет за външни отношения и европейски офиси на Института Аспен и Германския фонд Маршал, съобщават от компанията в блога си, цитирани от Reuters.
Хакерските нападения, разкрити чрез Центъра за разузнаване на заплахите и отдела за цифрови престъпления на компанията, са насочени към 104 служители в Белгия, Франция, Германия, Полша, Румъния и Сърбия.
Много от тях са извършени от група, наречена Стронций, която компанията е свързвана с руското правителство. Групата, наричана още APT 28, Fancy Bear, Sofancy и Pawn Storm, е една от най-старите кибер-шпионски групи в света. Според фирмата за киберсигурност CrowdStrike групата може да е свързана с руската военна разузнавателна агенция ГРУ.
Microsoft обяви, че ще разшири услугата си в сферата на кибернетичната сигурност AccountGuard на 12 нови пазара в Европа, включително Германия, Франция и Испания, за да помогне на клиентите да защитят профилите си.
Услугата ще се предлага и в Швеция, Дания, Холандия, Финландия, Естония, Латвия, Литва, Португалия и Словакия.
Германските власти се опитват да укрепят кибернетичната сигурност преди критичните избори за Европейски парламент през май, след като хакерска атака, извършена от 20-годишен студент, разкри лични данни на стотици политици, показвайки уязвимостта на най-голямата икономика в Европа.