Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Масовото използване на ИИ във войната още през 2025 г.: Ще е по-опасно от ядреното оръжие

09 януари 2025, 12:30 часа • 2756 прочитания

Масовото използване дори на сегашните възможности на изкуствения интелект във военното дело (а не бива да се забравя, че тези възможности непрекъснато и бързо нарастват) е много по-опасно от ядрените оръжия, поне в тактическо отношение. За това алармира руският военен кореспондент, политологът Алексей Живов, автор на телеграм канала "Живов Z" с над 114 хиляди последователи. Живов освен всичко останало е доброволец в руското военно формирование бригадата "Еспаньола", чието ядро се състои от футболни ултраси, част от които не крият, че поддържат неонацистки възгледи. 

Целта на тактическите ядрени оръжия е да гарантират унищожаването на големи укрепени групировки на противника в радиус от 1-5 км от епицентъра на експлозията, припомня Живов. И добавя, че "възможностите на изкуствения интелект вече ни позволяват да правим същото като една 10-kt ядрена бомба, като използваме конвенционални оръжия и дронове".

Използването на ИИ ще превърне едно равностойно досега сражение в битка между британски войски и папуаси

Още: Иран си каза всичко: Руснаците ни лъгаха, а Асад спря нов фронт срещу Израел

Свързването на изкуствения интелект дори с най-простата автоматизирана система за управление на тактическо ниво като "Крапива" или "Глаз-гроза" ще превърне една равностойна в миналото битка в битка между британски войски и папуаси, предупреждава той.

И прави сравнение с бойния строй, който навремето е направил революция във военното дело като е позволявал превъзходството на едни армии над други в продължение на столетия. В наши дни такава революция прави изкуственият интелект и неговото внедряване в управлението на войските, дори на ниво бригада или полк, "ще бъде най-голямото военно откритие, съпоставимо с появата на бойния строй", пише руският военен.

Още: The Insider: Руското ГРУ плащало на талибаните по 200 000 долара за убит американски войник в Афганистан

Масовото навлизане на ИИ във войната - още през 2025 г.

Той е убеден, че още в 2025 г. изкуственият интелект ще бъде вече масово използван на оперативно-тактическо ниво във войната, може би съчетан с роевите технологии, използвани при рояците дронове.

Z-кореспондентът обръща внимание и на пресконференцията, която даде преди няколко дни от резиденцията си в Мар-а-Лаго, Флорида, новоизбраният американски президент Доналд Тръмп. Там, наред с всички други засегнати теми, Тръмп обяви, че Обединените арабски емирства и по-специално милиардерът Хюсеин Саджвани планират да инвестират минимум 20 милиарда долара в американски центрове за данни за развитието на изкуствения интелект - сума, която впоследствие ще се удвои до 40 милиарда. "Инвестицията ще подпомогне нови центрове за данни и ще запази Америка в челните редици на технологиите за изкуствен интелект – нещо, което ще бъде много търсено през идните години", каза тогава Тръмп.

Още: Руските действия срещу Украйна са геноцид - в Конгреса на САЩ постъпи резолюция

"Това означава, че сегашната преднина на САЩ в изкуствения интелект скоро ще се превърне в чудовищна хегемония, срещу която ще бъде невъзможно да се борим", безпокои се Z-пропагандистът.

Още: Украйна е поръчала десетки хиляди "дронове-убийци" с изкуствен интелект

Русия изостава, вият Z-каналите

Друг руски телеграм канал, "Мадам Секретарь", също тръби тези дни, че най-опасното нещо за Русия сега ще е да изостане в надпреварата с изкуствения интелект и дрон технологиите. "Това вече има сериозни последици за стратегическата ни сигурност. Днес лидери в тези области са САЩ, Китай и Израел. Техните успехи показват как интеграцията на изкуствения интелект и безпилотните системи променят правилата на играта както във военната, така и в цивилната сфера", пише каналът.

И пояснява, че на фона на западните успехи Русия е изправена пред редица проблеми, които ограничават нейните възможности в технологичната надпревара. И изброява най-важните от тях:

  • В Русия няма големи компании, които да могат да се конкурират с американските Anduril Industries или Palantir Technologies. 
  • Финансирането в Русия е значително по-ниско от това на световните лидери. Например през 2023 г. САЩ са отделили около 4 милиарда долара за военни технологии, включващи изкуствен интелект, докато руските инвестиции остават в пъти по-ниски.
  • Русия е зависима от вносните компоненти. Плюс това руските дронове като "Орлан-10" значително отстъпват на своите западни аналози по отношение на автономността и ефективността. Липсата на конкурентни технологии представлява уязвимост за армията и загуба на лидерство в стратегически важни области.
Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес