Оскъдната вода на Марс може да изчезне по-бързо от очакваното. "Червената планета" губи вода много по-бързо от изчисленото по-рано, според френски, руски и други учени, съобщава „Kathimerini“.
Постепенната загуба на вода се случва в горната атмосфера, тъй като слънчевата радиация и химичните реакции разграждат молекулите на водната пара до водородни и кислородни атоми. Слабата гравитация на Марс - около 40% в сравнение с тази на Земята - не съдържа молекули, които да й попречат да отиде в космоса.
Mars is losing water faster than previously thought - particularly during the red planet’s warm and stormy seasonshttps://t.co/yuMpIUj8vX
— Global Analytica (@AnalyticaGlobal) January 10, 2020
Изследователите, ръководени от планетарния учен Франк Монтмесан от университета в Париж и Френския национален център за научни изследвания (CNRS), които публикуваха проучванията в списание “Science“, анализираха данните на „Eurobar“, обикалящ в орбита около Марс.
Те откриха, че водната пара се е натрупала в големи количества на над 80 км в марсианската атмосфера. Всъщност на места атмосферата на Марс е пренаситена с 10 до 100 пъти повече водна пара, отколкото теоретично би трябвало, основано на глобалната температура. Но тези водни пари изтичат в космоса с бързи темпове, особено през най-горещите и бурни сезони, което означава, че Марс може напълно да загуби водата си по-бързо от очакваното. Някога на планетата е имало много течаща вода, реки, езера и морета, но те са изчезнали. Днес цялата вода е замразена главно в марсианските полюси или е в атмосферата под формата на водна пара, припомня БГНЕС.