Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лукашенко допуска да има референдум за нова конституция в началото на 2022 г.

11 февруари 2021, 18:08 часа • 1650 прочитания

Александър Лукашенко, който управлява Беларус от 26 години, очерта възможния път за своето напускане на властта. "Основното условие е мир, ред в страната, без протестни действия, за да се изрази мнение в рамките на закона", каза той по време на днешното откриване на VI Всебеларуско народно събрание (ВНС).

Още: Над 2000 уязвими семейства в Кипър ще получат пакети с основни храни за Коледа

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 18.12.24 - Трето денонощие руснаци и севернокорейци атакуват в Курск

Второто условие е предоставянето на гаранции на сегашните ръководители на държавата.

„Ако се случи така, че на власт дойдат неправилните хора, във втора точка ще запишем, че от главата на привържениците на сегашния президент не трябва да падне и косъм”, отбеляза той. Лукашенко предложи в тази връзка да се дадат конституционни правомощия на ВНС, за да е превърне в „стабилизатор на преходния период”.

Трябва да имаме категорична сигурност, че няма да изгубим страната“, добави президентът.

Още: Брюксел с нов призив към Скопие да включи българите в конституцията си

Още: Разследват евентуално отравяне на майката на руски опозиционер

Лукашенко говори и за необходимостта в рамките на тази година да се изготви проект за нова конституция и в началото на 2022 г. да бъде поставен на гласуване с референдум. След това ще се наложи да бъдат променени редица закони. Това ще реши и въпроса с напускането на властта на настоящия държавен глава.

По време на речта си, продължила 3 часа и 40 минути, Лукашенко говори за опитите за метеж в страната, тъй като „цветна революция” в Беларус е била невъзможна.

„Затова, разчитайки на определени вътрешни сили, бе направен опит не за цветна революция, а за метеж на принципа на блицкрига. Блицкригът не успя. Ние удържахме страната си. Засега”, каза президентът.

Според него, целта на опонентите на управляващите все още не е известна и не е възможно да се прогнозира, какво ще предприемат по-нататък. Ясно е също, че няма да се откажат от Минск просто така, тъй като са „задействани много мощни сили, на които няма да им бъде изгодно да изгубят” и тази година е определяща.

Още: "Как ще окаже натиск върху Путин? С шега, с усмивка ли?": Зеленски отвърна на Орбан (ВИДЕО)

Още: Екокатастрофа: Доброволци почистват с подръчни материали мазута след потъването на танкери в Русия (СНИМКИ)

Лукашенко е убеден, че ЕС ще признае неговата легитимност, тъй като в писмо до него председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен се обръща към него с „негово превъзходителство президента на Република Беларус”.

В речта си държавният глава коментира и изминалата година, която беше трудна за цялото човечество.

„Може честно и открито да се каже: светът е полудял”, каза Лукашенко.

Той подчерта, че много държави от идеи за глобалното развитие се прехвърлиха към стратегии за национално оцеляване.

„Щом се появи това проклятие във вид на пандемия, всички се свиха, всички се затвориха. И не се интересуват от приятелите и съседите. Всички затвориха границите си. Къде остана тогава глобализмът?”, попита президентът.

Според него, демокрация и глобализъм са термини, които няколко държави използват, за да господстват в света. И когато ситуацията се промени съвсем малко, те незабавно променят своята политика.

Беларус играе неизменната роля на „донор на стабилност” и е „последната наистина суверенна държава в Европа”.

„Вероятно поради тази причина страдаме. В това е основният въпрос, около това се води борбата”, каза Лукашенко и подчерта, че се води „жестока битка” между глобалните геополитически играчи за въвличането на Беларук в своята сфера на влияние.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес