Лидерите на ЕС постигнаха съгласие за съществена забрана на вноса на руски петрол за 27-те страни от блока. Това съобщи председателят на Европейския съвет ЕС Шарл Мишел, предаде Ройтерс.
Мишел обяви в Twitter, че забраната ще обхване незабавно повече от две трети от вноса на петрол от Русия, "като по този начин се ограничи голям източник на финансиране за нейната военна машина".
LIVE: follow the press conference on the first day of the special meeting of the European Council #EUCO https://t.co/ejReSpOKEe
— Charles Michel (@eucopresident) May 30, 2022
Засега идеята е от ембаргото да отпадне петролопроводът "Дружба" и да се налагат санкции само върху петрола, доставян до ЕС с танкери незабавно - т.е. 2/3 от общия обем. Унгария, която внася 65 процента от потреблението на петрол от Русия през тръбопровода "Дружба", поиска изключване от забраната за внос. Унгарският премиер Виктор Орбан определи това като "добро решение", но търси допълнителни гаранции за енергийните доставки на страната си.
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен обаче коментира, че на практика ембаргото ще е по-голямо от само спиране на танкерите, защото Германия и Полша са изявили желание да ограничат вноса на руския петрол през тръбопроводи до края на годината. По думите на Фон дер Лайен, до края на годината "ефективно" ще бъдат отрязани 90% от вноса на руски петрол в ЕС. Тя уточни, че всъщност оставали 10%, идващи по "Дружба".
"Имаме политическо съгласие за голямата рамка", каза председателят на ЕК.
I am glad that tonight leaders agreed in principle on the sixth sanctions package. This is an important step forward.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) May 30, 2022
We also agreed to work on a mechanism to provide Ukraine with a new, exceptional macro-financial assistance package of up to €9 billion. https://t.co/La3bZl6JNp
I welcome the #EUCO agreement tonight on oil sanctions against Russia.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) May 30, 2022
This will effectively cut around 90% of oil imports from Russia to the EU by the end of the year.
Какви точно ще са техническите подробности на рамката за ограничаване на руския петрол, ще стане ясно в сряда, 1 юни. Това ще бъде дискутирано и уточнено на ниво "европейски посланици".
Според експертни оценки, Русия плаща по около 250 000 000 долара на ден за войната на Путин в Украйна, но получава 1 000 000 000 евро от ЕС под формата на плащания за петрол и газ.
Лидерите на ЕС, които се срещнаха в Брюксел, се договориха също така да прекъснат достъпа на най-голямата руска банка Сбербанк до системата SWIFT и да забранят още три руски държавни радио- и телевизионни оператори, добави Мишел.
ПЪЛЕН СПИСЪК С ПОЕТИТЕ АНГАЖИМЕНТИ НА АНГЛИЙСКИ ЕЗИК!
Преди началото на срещата на върха премиерът Кирил Петков обяви, че България иска да получи отсрочка за ембаргото на внос на руски петрол до декември 2024 г. "Радвам се, че нашите партньори ни виждат като истински партньор и са готови да се съобразят с нас заради силната ни позиция относно санкциите срещу Русия. Надяваме се до декември 2024 г. да можем да продължаваме да купуваме руски петрол, понеже има технически причини на ниво рафинерия и е много важно като цяло за енергийната сигурност на България“, съобщи премиерът.
Малко преди съобщението украинският президент Володимир Зеленски заяви, че ситуацията остава "изключително тежка" в региона на Донбас, където Русия е съсредоточила своите военни усилия, след като не успя да превземе украинската столица Киев през март.
Следете в реално време ситуацията в Украйна тук.