Централните банкери трябва да продължат да затягат паричната политика, а политиците да се противопоставят на натиска да харчат публични средства по начин, който може да подхрани инфлацията. Това заяви управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева, цитирана от БГНЕС.
"Борбата с инфлацията е първостепенен приоритет навсякъде", каза тя на събитие на брюкселския мозъчен тръст "Брюгел" и добави, че "фискалната политика трябва да осигури възглавници за най-уязвимите хора, ще има натиск да се прави повече за всички и на този натиск трябва да се устои".
МВФ неколкократно е понижавал прогнозите си за растежа през тази и следващата година. Световната икономика се е свила с 2% през второто тримесечие в сравнение с предходното, каза Георгиева и добави: "Тази година е много трудна, а следващата вероятно ще бъде още по-трудна."
Забележките на Георгиева идват в момент, когато страните от ЕС се подготвят за предстояща трудна зима, тъй като цените на енергията и газа са рекордно високи, подхранвани от решението на Русия да прекрати доставките на газ за Европа за неопределено време.
В Чешката република, Полша и на други места започнаха протести с искания за намаляване на цените, а правителствата на ЕС отпускат помощи и данъчни облекчения, за да ограничат общественото недоволство, като в много случаи изразходват около 2 % от своя БВП.
Според Георгиева обаче това няма да помогне: "Ако се насочим към много щедър вид подкрепа, за която населението в много страни настоява и оказва натиск върху политиците, тогава фискалната политика се превръща във враг на паричната политика, тя всъщност прави борбата с инфлацията много по-трудна", каза тя.