Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кражби за милиарди: Украйна побърква Русия с телефонни измами

05 юни 2024, 09:10 часа • 8006 прочитания

Ситуацията с телефонните измами в Русия е критична. Това заяви Станислав Кузнецов, зам.-председателят на директорския борд на една от най-големите руски банки – Сбербанк. Банката попадна под западни санкции бързо след като издирваният от Международния наказателен съд в Хага за систематично отвличане на украински деца руски диктатор Владимир Путин подпали пълномащабната война в Украйна на 24.02.2022 г.

Още: Колко телефонни измами предотврати МВР през миналата година

Телефонна криза в Русия заради Украйна

Пред руското издание "Известия", Кузнецов заяви, че през 2023 година чрез телефонни измами в Русия са откраднати 250 млрд. рубли (2,75 млрд. долара), а на ден се правят по 20 млн. телефонни обаждания, които са всъщност телефонни измами. Интересното е, че руската държавна оценка е друга – Руската централна банка изчислява обема на измамите на 16 млрд. рубли (176 млн. долара), но руското МВР счита, че чрез телефонни измами са откраднати 157 млрд. рубли (1,727 млрд. долара). Един на 100 души "се връзва" на опитите за телефонна измама, казва банковият директор. Кузнецов смята, че в Украйна има 350-400 колцентъра, които се занимават с телефонни измами в Руската федерация, но това даже било понижение, преди били 1000, само че ефективността сега се е повишила – и 40% от "спечелените" по този начин пари отивали за Въоръжените сили на Украйна (ВСУ). Останалото "разпределение", според Кузнецов - 20% за работещите като оператори телефонни измамници в колцентровете, 20% за организатора и 20% за украинския държавен бюджет: Почти половината от украинците смятат, че демокрацията се е влошила при управлението на Зеленски: Проучване

"За да засилят психологическото въздействие върху жертвата, измамниците създават психологически портрети на руснаци чрез фалшиви проучвания на общественото мнение и маркетингови проучвания. Руският национален индекс на тревожност показа, че най-големите страхове в Русия са свързани с това руснаците да станат жертви на тероризъм и да бъдат измамени от телефонни измамници. Това показва, че проблемът с телефонните измами има друго измерение: засяга не само парите на руснаците, но и тяхното психическо здраве. Вирусът на измамите бързо заразява нервната система на руснаците", коментира зам.-председателят на директорския борд на Сбербанк.

Той дава примери за сценарии за телефонни измами – например фалшиво отвличане, доста популярна схема, по думите му. Друг пример – сценарий, според който жертвата може да загуби пари, ако не се довери на измамниците. Кузнецов разказва: Обаждат се на възрастен човек, подлъгват го да преведе пари в друг град и после да ги изтегли. Той тръгва, а през това време се обаждат на децата му и казват, че е отвлечен – те не могат веднага да се свържат с майка си/баща си, паникьосват се и падат в капана. Класическа схема за телефонна измама е и жертвата да бъде подведена да изтегли фалшив кредит. Затова специално Сбербанк въвела мярка – има период от време за всеки клиент, в който може да премисли дали окончателно ще изтегли заем.

Какво още да се направи – според Кузнецов не трябвало да се продават SIM карти на чужди граждани само срещу техните лични карти като гаранция (годишно така в Русия се продавали около 1 000 000 SIM карти), както и да има наказание до 10 години затвор, ако прехвърлиш банкова карта на трето лице и с нея то тегли пари. Последното е мярка в Беларус. 81% от обажданията на телефонни измамници вече стават по мобилни приложения – всякакъв вид "месинджъри", казва Кузнецов.

От юли, 2024 година, в Русия влиза в сила закон, който ще задължава банките да възстановяват пари на жертви на телефонни измами. С него руските банки ще могат да действат предварително, когато оценят някой финансов превод като подозрителен.

Още: Телефонните измами са се увеличили двойно през изминалата година

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес