Великобритания трябва да активизира добива и проучването за шистов газ, за да намали зависимостта си от руския газ, каза британският премиер. Дейвид Камерън, който се срещна със световните лидери, за да обсъди кризата в Украйна, каза, че анексирането на Крим е зов за пробуждане за Европа относно нейната зависимост от руската енергия, пише Daily Mail.
Москва доставя една трета от газа в Европа, като по-голямата част от доставките се осъществяват чрез газопровод, преминаващ през територията на Украйна. По думите на Камерън, някои държави в ЕС са почти на 100% зависими от руския газ.
Той каза, че добивът в газовите находища на Острова трябва да започне до края на годината, за да се помогне за достигането на енергийна независимост.
Неговият призив бе изненадващ за експертите, които казаха, че фракингът с търговски цели ще може да започне едва в края на десетилетието.
Великобритания внася по-малко от 1% от газа си от Русия. Но „Газпром” твърди, че индиректните доставки възлизат на 15%, тъй като в пикови моменти Кралството купува от други европейски държави, като Германия, газ, произхождащ от Русия.
В понеделник лидерите на Г-7 се съгласиха, че министрите трябва да изработят стратегия за понижаване на зависимостта от руския петрол и газ.
Във вторник Камерън посочи, че залежите от шистов газ в Югоизточна Европа, Полша и Англия, който може да се извлече чрез известния като фракинг процес, може да се използват като начин за засилване на енергийната сигурност в целия регион.
През 2009 г., когато Русия отряза газа за Украйна, цените във Великобритания скочиха със 17%.