Премиерът Росен Желязков се срещна с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, а след това сподели пред медиите, че са обсъдили Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). "За България са важни въпросите за целенасочените инвестиции по ПВУ, свързани с реформите, които трябва да направим, и с готовността на властта да инвестира целенасочено, да се занимава с плащанията, базирани на нуждите на сектора, както и да преодолеем икономически предизвикателства", каза министър-председателят.
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
"Ще търсим път към коалиционните партньори"
"Конкуренцията и кооперирането трябва да бъдат ръка за ръка, а да не е само конкуренцията, затова ние ще търсим път и към коалиционните партньори за разчупването на някои политически различия, свързани с реформите по ПВУ. Това е важно, защото и Урсула фон дер Лайен спомена, че това са български пари - трябва да направим всичко възможно, за да ги получим", поясни Желязков.
Средата на 2026 г. е крайният срок за усвояване на средствата по Плана за възстановяване - т.е. имаме година и половина да изпълним реформите, да получим парите и да ги инвестираме, за да се завършат съответните проекти.
Снимка: Министерски съвет
Проблемите с второто плащане по ПВУ
През ноември 2024 г. стана ясно, че Европейската комисия ограничава (засега) значителна част от средствата по втория транш от плащания за България по ПВУ. Комисията отчита, че 53 от 62 цели и етапа са изпълнени, но осем етапа и една цел не са, което би могло да доведе до спиране на цялата сума по плащането. ЕК ни даде 6 месеца, за да се поправим. В края на този период Еврокомисията ще направи повторна оценка на изпълнението на осемте етапа и едната цел - в случай на положително становище, ще разреши отпускането на спрения ресурс.
Още: Има голям шанс да изгубим плащанията по ПВУ: Икономисти казаха как ще се отрази това на бюджета
България поиска второ плащане по ПВУ от 653 млн. евро преди повече от година. Липсва приемане на няколко закона: за личния фалит, поправка в закона за подаващите сигнали, пътна карта за енергетиката и правила за избор на антикорупционната комисия. Брюксел обаче оценява тези пропуски като непреодолими и открива още четири неизпълнени задачи.
Още: "Милиарди са под въпрос": Атанас Пеканов с мрачна прогноза за парите по ПВУ
Снимка: БГНЕС
Какво още си казаха Желязков и Фон дер Лайен?
"На срещата с президента на ЕК беше важно да потвърдим взаимното доверие, което новото българско правителство и новата Европейска комисия споделят в общия си европейски път на развитие, и нашите ангажименти като горд и достоен член на ЕС", каза Желязков днес, 22 януари.
Споделихме всички притеснения, които имаме за глобалните предизвикателства, мястото на Съюза и справянето с тях. Предизвикателства, свързани с конкурентоспособността, със сигурността, енергийната сигурност, с кохезионната политика, целенасочените инвестиции за по-добрата индустриализация и, разбира се, теми, които досега са спъввали конкурентоспособността на ЕС – свръхрегулациите, бюрократичната тежест, прекалено силното администриране на процесите в Съюза - и няколко политики, които имат нужда от ревизия", допълни премиерът на България.
Още: Еврото, Планът за възстановяване и енергийният пазар: Желязков се срещна с българските евродепутати