В резолюция, приета на 22 януари, Европейският парламент призова ЕС да отхвърли предстоящите президентски избори в Беларус на 26 януари като фиктивни. Евродепутатите осъдиха продължаващите дълги години тежки нарушения на правата на човека и демократичните принципи в източноевропейската страна, която под диктатурата на Александър Лукашенко се превърна в сателит на Путинова Русия. Тези нарушения се засилиха още повече в навечерието на предстоящия вот.
Още: В Беларус си играят на избори: Започнаха гласуването за президент
ЕП призова Европейския съюз, неговите държави членки и международната общност да не признават легитимността на действащия диктатор Лукашенко като президент след изборите. "Предвид факта, че г-н Лукашенко управлява безмилостно" Беларус от 1994 г. насам, членовете на ЕП отбелязват, че за разлика от 2020 г., на изборите този месец има само проформа „кандидати“, които да му се противопоставят.
"Като потвърждават непризнаването на г-н Лукашенко за президент и позицията си, че целият беларуски режим е нелегитимен, членовете на ЕП изразяват непоколебимата си подкрепа за беларуския народ в стремежа му към демокрация, свобода и права на човека", гласи текстът на приетата резолюция, цитиран от пресцентъра на Европейския парламент.
Снимка: Kremlin.ru
Още: Лукашенко: Диктатурата в Беларус е по-добра от демокрацията в Украйна
Евродепутатите искат засилване на санкциите срещу Минск
Членовете на ЕП са сериозно загрижени от положението на политическите затворници в Беларус, които според беларуската организация за защита на правата на човека „Вясна“ са над 1200. Резолюцията призовава ЕС и неговите държави членки да продължат да разследват нарушенията на правата на човека в страната и да подкрепят мерките за подвеждане под отговорност, включително чрез прилагане на правния принцип на „универсалната юрисдикция“.
Още: Мигрантите като оръжие: Лукашенко го призна и пак заплаши ЕС (ВИДЕО)
Евродепутатите също така осъждат съучастието на режима на Лукашенко в агресивната война на Русия срещу Украйна и осъждат умишленото подчиняване на Беларус на Русия в т.нар. съюзна държава. Те призовават ЕС и неговите международни партньори да разширят и засилят санкциите срещу физически и юридически лица, отговорни за репресиите в Беларус и за участието на Минск във войната.
Документът беше приет с 567 гласа „за“, 25 „против“ и 66 „въздържал се“.
Още: Лукашенко не се бил извинявал на Зеленски за руските ракети, изстреляни от Беларус