Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изтекли документи разкриха несъгласието на правителствата с доклада на ООН за климата

21 октомври 2021, 17:22 часа • 2080 прочитания

Изтичането на голямо количество документи, до които Би Би Си получила достъп, показва как страните се опитват да променят важен научен доклад за това как да се справят с изменението на климата.

Изтеклите документи разкриват, че Саудитска Арабия, Япония и Австралия са сред страните, които искат ООН да намали необходимостта светът бързо да се отдалечи от изкопаемите горива.

Също така става ясно, че някои богати нации се съмняват, че плащат повече на по-бедните държави, за да преминат към по-екологични технологии.

Това „лобиране“ повдига въпроси за срещата на върха за климата COP26 през ноември.

Изтеклите документи разкриват, че страните отблъскват препоръките на ООН за действие и информацията се появи само дни преди да бъдат помолени на срещата на върха да поемат значителни ангажименти за забавяне на изменението на климата и задържане на глобалното затопляне до 1,5 градуса.

Изтеклите документи се състоят от повече от 32 000 заявления, направени от правителства, компании и други заинтересовани страни до екипа от учени, съставящ доклад на ООН, предназначен да събере най-добрите научни доказателства за това как да се справим с изменението на климата.

Тези „оценъчни доклади“ се изготвят на всеки шест до седем години от Междуправителствената комисия по изменението на климата (IPCC), органът на ООН, натоварен с оценката на науката по отношение на този проблем.

Тези доклади се използват от правителствата, за да решат какви действия са необходими за справяне с изменението на климата, а последният ще бъде ключов елемент на преговорите на конференцията в Глазгоу.

Авторитетът на тези доклади произтича отчасти от факта, че почти всички правителства по света участват в процеса за постигане на консенсус.

Коментарите от правителствата, които Би Би Си прочете, са преобладаващо конструктивни и целящи подобряване на качеството на окончателния доклад.

Документите и най-новата чернова на доклада бяха пуснати на екипа от разследващи журналисти на Greenpeace UK, Unearthed, който го предаде на Би Би Си.

Изтеклата информация показва, че редица държави и организации твърдят, че светът няма нужда да намалява използването на изкопаеми горива толкова бързо, както препоръчва настоящият проект на доклада.

Съветник на саудитското министерство на петрола, например, изисква фрази като "необходимостта от спешни и ускорени действия за смекчаване във всички мащаби да бъдат премахнати от доклада".

Висш служител на австралийското правителство пък отхвърля заключението, че затварянето на електроцентрали на въглища е необходимо, въпреки че прекратяването на използването на въглища е една от заявените цели на конференцията COP26.

Саудитска Арабия е един от най-големите производители на петрол в света, а Австралия е голям износител на въглища.

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес