Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изтече срокът за подаване на заявления за уседналост във Великобритания

01 юли 2021, 01:01 часа • 3088 прочитания

От четвъртък всеки европейски гражданин, който не е подал заявлението си за уседналост след Brexit, ще загуби законното си право на работа, наем на жилище и достъп до социални помощи във Великобритания. Тези граждани дори могат да бъдат депортирани, съобщава ТАСС, цитирана от БГНЕС.

Още: В Хърватия започват бойкот и на банките, и на мобилните оператори?

Още: Хвърляне на гранати и разминиране: Деца в руски детски градини показаха военната си подготовка (СНИМКИ, ВИДЕА)

Над 5,6 милиона са подадените молби за статут на уседналост при официална статистика, че в страната пребивават около 3,5 милиона граждани на ЕС. Процентът на отхвърлени молби е сравнително нисък. Същевременно има над 400 00 необработени документа, подадени в последните дни преди изтичането на крайния срок с темпове от 10 до 15 хиляди на ден, което допълнително ще затрудни системата за регистрация. От подадените заявления може да се констатира, че българите са шести по численост на Острова сред страните от ЕС, като са изпреварени от поляците, румънците, италианците, португалците и испанците. Седмица преди изтичането на крайния срок Министерството на вътрешните работи разпрати предизвестие до всички европейци, които все още не са кандидатствали за статут на уседналост.

До последната минута гражданите се редят на опашка, за да се опитат да получат документи. Главният преговарящ на ЕС Марош Шефчович призова Великобритания за повече гъвкавост. "Възможността за удължаване беше обсъдена с нашите партньори от Великобритания, но не можахме да намерим решение. Поисках го за всички, които се занимават с тези проблеми, и да бъдем щедри към тези, които са уязвими, към тези, които поради ограничения от пандемията не са успели да подадат заявлението си навреме, за тези, които имат основателни причини да не подадат заявлението навреме “, обясни Шефчович.

Според експерти обаче, ЕС няма какво да направи и в дългосрочен план щетите ще бъдат постоянни. "На този етап ЕС може да направи много малко, освен ако Великобритания прецени, че е необходима по-голяма гъвкавост. Очевидно е, че има гратисни периоди, тези периоди на удължаване, които досега са помогнали за смекчаване на удара. Сега виждаме в много области реалното въздействие на Брекзит, какво прави това за търговия, какво прави за хората, за миграцията и това ще продължи”, оплака се Фабиан Зулиг, анализатор в Европейския политически център.

Още: Дежавю: Роджър Уотърс ще изнесе доклад на Съвета за сигурност на ООН

Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови

Брюксел и Лондон са постигнали временно примирие заради така наречената „война на наденичките“. Те обявиха, че са се договорили да удължат гратисния период за износ на охладено месо между Великобритания и Северна Ирландия до 30 септември.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес