Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изменението на климата ще струва на Германия близо един трилион до 2050 г.

06 март 2023, 18:37 часа • 1299 прочитания

До средата на века икономическите щети, причинени от изменението на климата, могат да достигнат 900 милиарда евро, показва ново проучване за Германия. 

Анализът, изготвен от компанията за икономически изследвания Prognos, Института за изследване на икономическите структури и Института за екологични икономически изследвания, е публикуван в момент, когато Берлин работи по стратегия за адаптиране към климата.

Министерствата на икономиката и на околната среда се позовават на проучването, което показва, че екстремните горещини, сушите и наводненията могат да струват от 280 млрд. евро до 900 млрд. евро между 2022 г. и 2050 г., в зависимост от степента на глобалното затопляне. Разходите включват намаляване на добивите в земеделските стопанства, повреждане или унищожаване на сгради и инфраструктура поради проливни дъждове и наводнения, влошаване на транспорта на стоки и въздействие върху здравната система.

В някои области не могат да бъдат направени точни прогнози, тъй като някои последици от изменението на климата, като например намаляването на качеството на живот, трудно могат да бъдат оценени икономически. В проучването се казва, че разходите, свързани с изменението на климата, може да се окажат много по-високи от определените в сценариите на модела, съобщи “Aл Джазира“, цитирана от БГНЕС.

Министерството на икономиката заяви, че от 2000 г. до 2021 г. Германия е загубила 145 млрд. евро поради изменението на климата и екстремните метеорологични условия, като 80 млрд. евро от тях са само през последните пет години, включително наводненията през 2021 г. в провинциите Рейнланд-Пфалц и Северен Рейн-Вестфалия.

Очакваните разходи за щети могат да бъдат напълно намалени чрез мерки за адаптиране към климата, като например съхраняване на въглероден диоксид, ако изменението на климата е само леко, като около 60-80% от разходите могат да бъдат предотвратени при такива мерки. В доклада не се споменава колко биха могли да струват мерките за адаптиране към климата на федералните и щатските правителства.

Природозащитниците твърдят, че политиката на Германия в областта на климата е останала на заден план, тъй като Европа се бори с енергийната криза. За много европейски държави, включително Германия, кризата налага връщане към по-мръсни горива, като например въглища.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес