Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Италия: "В училище не се говори за секс"

24 април 2023, 21:20 часа • 3005 прочитания

"Децата и юношите все по-често търсят в интернет отговори на въпросите от сексуално естество, които ги вълнуват", коментира Антонио Пелаи, италиански психотерапевт от университета в Милано.

Сексуалното образование все още не е станало част от задължителната учебна програма в Италия, макар че от 1975 г. насам са правени множество опити да се въведе сексуална просвета в училище. В това отношение Италия стои редом с други страни от ЕС, където също няма задължително сексуално образование, а това са България, Полша, Румъния, Литва, Унгария, Словакия, Хърватия и Испания. Отделните региони на Италия имат право сами да решават дали да финансират проекти по тази тема в училищата.

Учат се от интернет

Пелаи, който е изследовател в отдела по биомедицина на университета в Милано, е загрижен, че младите черпят познанията си за секса именно от интернет. Освен фалшивата информация, полуистините за сексуалните практики и полово предаваните болести, порнографията, която се разпространява онлайн, също представлява опасност, предупреждава той. "Изображенията на секс в интернет често са свързани с насилие и нерядко имат расистки или педофилски характер. Това създава голямо объркване и несигурност сред младите хора", обяснява Пелаи.

В Италия и в останалата част на Европа броят на болестите, предавани по полов път, отново се увеличава. Това се отнася с особена сила до инфекциите, свързани с хламидии, както и до сифилиса. Според психотерапевтката и председателка на Италианския център по сексология Кристина Флорини образователният фокус трябва да пада не само върху информирането за секса и здравето, но и върху дискусиите между учители и ученици по тези теми.

Неформалният характер на комуникацията е важен, за да могат темите да се разглеждат открито, посочва още сексоложката. За целта са необходими не само ангажимент от страна на преподавателите, но и самите те да преминават през адекватно обучение. Така учениците биха могли да се научат да поемат отговорност - не само за своето здраве, но и за това на другите.

Задължително сексуално образование

Центърът по сексология на Кристина Флорини, също както много други организации в Италия, се опитва да накара правителството да осъзнае необходимостта от сексуалното образование. А Пелаи посочва, че страната спешно се нуждае от концепция за сексуално образование, адаптирана към дигиталния свят.

Стефания Аскари от Движението "Пет звезди" от 1975 г. насам се опитва да въведе в италианските училища задължителното сексуално образование. Но законодателната ѝ инициатива от 2021 г. за пореден път се провали. Сега въпросът е в ръцете на министъра на образованието Джузепе Валдитара от дяснопопулистката партия "Северна Лига". Политикът се обявява срещу "джендър пропагандата" и се застъпва за силната роля на родителите в образованието на децата.

Вече шести месец "Северна Лига", ултрадясната партия "Италиански братя" и консервативната "Форца Италия" управляват страната. Под лидерството на Джорджа Мелони основните приоритети бяха изместени към увеличаване на ражданията и насърчаването на "нормалното“ семейство, според християнските разбирания за брачен живот. По-конкретно Мелони има предвид единствено браковете между мъж и жена.

"Не виждам дебат за сексуалното образование на национално ниво, който би могъл да доведе до справянето с това образователно предизвикателство", опасява се изследователят Антонио Пелаи.

Политици настояват за промяна

В Италия все пак има политици, които продължават да се застъпват за задължителните часове по сексуално образование. Миналата година трима от членовете на градския съвет в Рим стартираха петиция за това. Съветничката Ева Витория Камерино, която подкрепи инициативата, казва: "Църквата неизменно връща патриархалните гледни точки, според които жените винаги изпълняват подчинена роля". Според Камерино недостатъчното сексуално образование на децата и юношите засилва най-вече дискриминацията, сексизма и хомофобията. Както и насилието срещу жените.

Науката е доказала по безспорен начин, че сексуалното образование не просто насърчава здравословното сексуално поведение на младите. То помага за намаляване на нежеланите бременности и за намаляване на болестите, предавани по полов път.

 

Източник: Дойче веле

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес