Италия разглежда възможността да наложи вето на многогодишния бюджет на Европейския съюз на следващата среща на върха на държавните глави и премиерите на страните от Съюза. Това заяви в неделя във „Фейсбук“ вицепремиерът и икономически министър на Италия Луиджи ди Майо, предава ТАСС.
„В момента работим над възможността да наложим вето при гласуване на бюджета на ЕС на следващата среща на върха. И ние имаме намерение внимателно да изучим всички европейски предложения и тези, които не са ни изгодни, ще ги блокираме“, заяви ди Майо. По неговите думи, на първо място е споразумението за свободна търговия между Съюза и Канада (СЕТА), което може да не бъде ратифицирано от италианския парламент, съобщава ИА"Фокус".
По-рано пресслужбата на правителството в Рим разпространи заявление на премиера Джузепе Конте, в което той осъжда нежеланието на европейските партньори да сътрудничат в решаването на миграционните проблеми. „В сегашните условия Италия счита за невъзможно да подкрепи бюджет, в който не се следва определена последователност в осъществяването на социалните програми. И в това се съдържа нашия принос в развитието на Европа, защото ние не можем да се задоволим само с общия пазар и блок, който се основава само на икономически интереси“, заяви министър-председателят.
ТАСС припомня, че изострянето на отношенията между Рим и Брюксел е свързано с миграционните проблеми. Новото правителство на Италия, съставено от партиите „Движение ‚5 Звезди‘“ и „Лига“ си постави за задача да спре мигрантския поток от Северна Африка. Рим настоява събраните в Средиземно море бежанци да бъдат разпределяни сред различни европейски пристанища, а не само в италианските и забрани влизането на кораби с мигранти в пристанищата на Апенините. На последната среща на върха на ЕС в края на юни беше постигната договорка за разделяне на отговорността за приемане на мигрантите между европейските страни, но, както твърди италианското правителство, тя не се изпълнява от европейските партньори.
От ЕС определиха заплахите на Италия като безсмислени и контрапродуктивни. Освен това, от Европейската комисия напомнят за това, колко получава Италия от структурните фондове на ЕС и посочват, че съкращаването на вноските на първо място ще удари по финансирането на националните програми за развитие.