Италия и Русия обявиха създаването на съвместен инвестиционен фонд в размер на един милиард евро (1,4 милиарда долара) след срещата на руския президент Владимир Путин с италианския премиер Енрико Лета, предаде БГНЕС.
Подписани са 28 споразумения, включително за облекчаване на митническите процедури за италианския бизнес, изнасящ за Русия, и за създаване на клон на Ермитажа във Венеция.
Италиански официални представители заявиха преди срещата, че ще проучат интересите на Русия за инвестиране в затъналия в дългове авиопревозвач Alitalia, който търси чуждестранен партньор, и в стоманодобивния завод Илва.
Италианските медии съобщиха, че енергийните гиганти ЕНИ и Enel също ще се стремят към понижаване на цените за внос от Русия в момент, когато италианците трудно свързват двата края на фона на най-дългата следвоенна рецесия в страната.
Лета и Путин са обсъдили и подготовката за мирната конференция за Сирия, споразумението за ядрената програма на Иран и нестабилността в Средиземноморието заради положението в Либия.
Путин заяви, че споразумението с Иран "ще увеличи сигурността на целия Близък Изток, включително на Израел".
Междувременно партията на Силвио Берлускони официално оттегли подкрепата си за управляващата коалиция в Италия в навечерието на вота, който се очаква да изхвърли милиардера от Сената. Този ход обаче няма да свали правителството на Лета - то ще има много по-крехко мнозинство в Сената, докато в долната камара има подкрепата на дясноцентристите. Причината е, че по-рано през месеца група депутати от партията на Берлускони се отцепиха и създадоха своя партия. Новата дясноцентристка група, водена от вицепремиера Анджелино Алфано, заяви, че остава в коалиция с лявоцентристката Демократическа партия на министър-председателя Енрико Лета, дори ако Берлускони бъде отстранен от Сената.