Съветът на Европа предупреди Гърция, че предложеният закон, насочен към ускоряване на депортациите на мигранти, ще застраши "животоспасяващата дейност" на неправителствените организации в Средиземноморието.
Организацията призова гръцките депутати да преразгледат законопроекта, който ще засили правомощията на полицията да разпорежда депортации и да задържа мигранти без документи, като същевременно стриктно регулира дейността на неправителствените организации и доброволческите групи, съобщи АФП.
Гърция все още е основен център за мигранти, които се опитват да достигнат Европейския съюз, въпреки че пристиганията са далеч по-малко, отколкото бяха по време на пика на мигрантската криза през 2015 г.
Гръцкото правителство защити предложенията си, аргументирайки се с необходимостта от защита на своите граници.
"Гърция няма да приеме, както в периода 2015-2019 г., да бъде вратата към Европа за потоците на нелегална имиграция", каза министърът на миграцията Нотис Митаракис по-рано тази седмица, когато представи законопроекта, който предстои да бъде гласуван от депутатите.
Комисарят на Съвета на Европа по правата на човека Дуня Миятович заяви, че проектът "сериозно ще попречи на животоспасяващата дейност, извършвана в морето от неправителствени организации, и на техните възможности за наблюдение за спазването на правата на човека в Егейско море".
Законът предвижда строги санкции за групи, за които се установи, че са нарушили юрисдикцията на властите и бреговата охрана.
Миятович призова депутатите да се уверят, че законът е съобразен със задълженията на Гърция съгласно Европейската конвенция за правата на човека и Конвенцията за бежанците.