Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Гърция и Румъния отличници в харчовете за отбрана, България - не

10 юли 2018, 21:10 часа • 2104 прочитания

Седем европейски държави се очаква да изпълнят обещаната квота за харчовете за отбрана. Това със сигурност няма да зарадва президента на САЩ Доналд Тръмп. Той наскоро обвини европейските си съюзници, че не харчат достатъчно за собствената си отбрана и обеща да наложи промени на предстоящата среща в Брюксел, пише агенция France Presse, цитирана от БГНЕС.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че 7 от 27-те европейски страни членки са отделили 2% от БВП за отбрана през 2018 г. и това са: Румъния, Гърция, Латвия, Естония, Полша, Литва и Великобритания.

„Изчисленията показват, че очакваме 8 страни съюзнички да харчат поне 2% от БВП за отбраната си тази година в сравнение със само 3 през 2014 г.”, поясни Столтенберг пред репортери.

Според НАТО Полша, Литва и Румъния може и да паднат малко под 2-процентната бариера тази година, но Столтенберг коментира, че страните са обещали да предприемат действия, за да изчистят това. Но най-голямата икономика в Европа – Германия, която е и основна цел на нападките на американския президент, ще остане доста под бариерата, като и тази година ще отдели за отбрана 1.24% от БВП за отбрана.

Въпреки това страната се опитва да увеличи харчовете си за отбрана, но това се случва с доста бавни темпове. За да се премине 2-процентната бариера, Берлин трябва да отдели поне двойно повече финанси за отбрана, което би било проблем за всяка страна.

Генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг

Към момента САЩ отделят 3.5% от БВП за отбрана, като това са 72% от парите, изхарчени за отбрана в НАТО като цяло.

България също е една от страните, които вероятно ще влезе в списъка с критикуваните държави, тъй като към момента страната ни отделя 1,53% от БВП за отбрана, като по-висок този процент е бил само през 2010 г., когато сме отделяли 1.64%. Ние сме и предпоследни по харчове за отбрана на процент от БВП на Балканите, като след нас е само Турция с 1,54%, а малко преди нас е Албания с 1.56% от БВП. На челните места са отличниците Гърция и Румъния с 2.64% и 2.02%, а под тях се нарежда Черна Гора със своите 1.80%.

Въпреки че България е предпоследна по харчове, страната ни е втора по ръст на отделените средства за отбрана с 25%, като преди нас е Румъния с увеличение от 49%.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес