Подайте сигнал към европейската прокуратура на роден език. Този банер е закачен на начална страница на сайта на институцията.
В обясненията се посочва, че Европейската прокуратура работи само по престъпления, които засягат финансовите интереси на ЕС – с други думи нарушения, които удрят по бюджета на Европейския съюз. В това число влизат пране на пари и корупция, но с уточнението, че престъпленията имат трансграничен ефект. Посочена е и точната директива (2017/1371) по отношение на борбата с измамите, засягащи финансовите интереси на ЕС.
Какво значи словосъчетанието "финансови интереси на ЕС"? Това са всички приходи, разходи и активи, включени във, придобити чрез или дължими на: бюджета на Съюза; бюджетите на институциите, органите, службите и агенциите на Съюза, създадени съгласно договорите или бюджетите, пряко или косвено управлявани и контролирани от тях.
Изрично е подчертано, че всеки може да подаде сигнал за престъпление от компетенцията на Европейската прокуратура, но сигналът не може да е анонимен. При подаване на сигнал, няма нужда да предоставяте допълнителни доказателства, ако нямате такива, казват от европрокуратурата.
А как се докладва за престъплените – все още формата за подаване на онлайн не работи, но можете да я видите най-долу ТУК! Официално европрокуратурата стартира работа от утре, 1 юни.
Институцията ще почне да работи без България да е запълнила квотата си от 10 прокурори. До това развитие се стигна, след като европрокуратурата отхвърли 6 от десетте български номинации. Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши официално изпрати запитване за още кандидатури, но поне до момента няма официална информация за подадени такива. Повече подробности НАУЧЕТЕ ТУК!