Европейският съюз подписа в сряда споразумение със Северна Македония за разполагане на служители от агенцията за гранична защита на блока ФРОНТЕКС в малката балканска страна. Споразумението е част от плана на агенцията да разширява обхвата си в близките държави, които не са членки на ЕС.
На церемонията по подписването в столицата на Северна Македония Скопие присъстваха председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и комисарят по вътрешните работи Илва Йохансон, съобщава "Катимерини".
"Това споразумение е много важно не само защото укрепва нашето сътрудничество в областта на миграцията, но и защото показва, че ... напълно очакваме, че сега Северна Македония ще върви напред по европейския път", заяви Фон дер Лайен.
Страната отдавна се стреми да се присъедини към 27-членния блок и през юли беше даден старт на преговорите за присъединяване.
От 2018 г. насам незаконната миграция по т.нар. западнобалкански маршрут, обхващащ голяма част от бивша Югославия, непрекъснато се увеличава. Между януари и септември ФРОНТЕКС е установила над 105 000 незаконни преминавания на границата от региона към ЕС, което е рязко увеличение спрямо годишния брой от близо 62 000 през 2021 г.
ФРОНТЕКС вече има споразумения с Албания, Сърбия, Черна гора и Босна и Херцеговина, които се стремят да се присъединят към блока, но иска да разшири правомощията си там, за да има присъствие в гранични зони, които не граничат само с държави - членки на ЕС.
Тя също така обеща 350 млн. евро подкрепа за борба с незаконната миграция в тези четири партньорски държави между 2021 и 2024 г., като увеличи първоначално предвидената в бюджета сума с 60 %.
Фон дер Лайен, която се срещна с министър-председателя на Северна Македония Димитър Ковачевски, също така обеща продължаване на подкрепата на ЕС за страните от Западните Балкани, за да се подпомогне разработването на алтернативи на природния газ от Русия, основен регионален доставчик, като добави, че ЕС е ангажиран с нов кръг на разширяване на изток.
Тя обяви бюджетна подкрепа в размер на 80 млн. евро за подпомагане на Северна Македония да се справи с въздействието на високите цени на енергията върху домакинствата и предприятията, като добави, че безвъзмездни средства на обща стойност 500 млн. евро ще бъдат предоставени на държави в региона, които не са членове на ЕС, за да инвестират в енергийни връзки, енергийно ефективна инфраструктура и възобновяеми енергийни източници.