Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС се обръща към СТО заради спор с Китай за европейските патенти

18 февруари 2022, 13:42 часа • 1869 прочитания

ЕС отправи предизвикателство към Китай чрез Световната търговска организация, обвинявайки Пекин, че пречи на европейските технологични компании да използват чуждестранни съдилища за защита на своите патенти и отваряйки нова глава в търговската им вражда. Това предаде АФП, цитирана от БГНЕС.

"Компаниите от ЕС имат право да търсят справедливо правосъдие, когато техните технологии се използват незаконно. Ето защо днес започваме консултации със СТО", заяви в изявление изпълнителният заместник-председател на ЕС Валдис Домбровскис.

Връзките между ЕС и Китай стават все по-ожесточени, а последният залп идва само няколко седмици след като Брюксел започна отделно дело в СТО заради обвиненията, че Пекин незаконно наказва държавата членка на ЕС Литва заради позицията ѝ по отношение на Тайван.

Производството на високотехнологични продукти - от телефони до електромобили - изисква огромно количество патентовани технологии и китайските компании от години са обвинявани в нарушаване на патентните условия, с което несправедливо наказват конкурентите си.

ЕС заяви, че от 2020 г. насам съдилищата в Китай използват заплахи за големи глоби и други правни решения срещу дружества от ЕС, които отнасят жалбите си до други съдилища по света. Тези съдебни искове са били подадени от китайски производители, които са търсели "по-евтин или дори безплатен достъп до европейски технологии", заяви ЕС.

В делото на ЕС в СТО се казва, че сред компаниите, които са се сблъскали с китайската тактика, са Conversant, Ericsson, InterDigital и Sharp. Южнокорейският гигант Samsung също е използвал китайски съд, за да спре съдебни дела, свързани с патенти, от шведския си конкурент Ericsson в страни като Германия.

Най-острите критици на Пекин смятат, че съдилищата се използват за облагодетелстване на китайските производители, за намаляване на цената на патентите и за популяризиране на Китай като световен еталон в използването на интелектуална собственост.

"Консултациите", започнати от ЕС, са първата стъпка от процедурата за уреждане на спорове в рамките на СТО. Ако тези консултации не дадат резултат в рамките на 60 дни, ЕС може да поиска създаването на комисия, която да се произнесе по въпроса. 

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес