Съдът на Европейския съюз потвърди правото на работодателите да въвеждат разпоредби, които забраняват носенето на хиджаб (женско мюсюлманско покривало за глава) и други „видими символи от религиозен характер”, се казва в решение, публикувано от институцията.
Според Европейския съд в Люксембург наличието на фирмени правила, забраняващи носенето на „всякакви политически философски или религиозни знаци“ не представлява директна дискриминация.
Институцията взе решението в рамките на дело по случая на мюсюлманката Самира Ахбита, която съди охранителната компания G4S в Белгия, която й е забранила да носи покривало за глава като част от униформата си. Тя е наета през 2003 г., когато фирмата има „неписаното правило“, че служители не трябва да носят на работа политически, религиозни и други символи. През 2006 г. Ахбита заявява, че иска да носи на работа мюсюлманска забрадка, но от ръководството й отказват. През това време компанията въвежда и официална забрана за религиозни символи.
Според съда европейското законодателство забранява дискриминацията на религиозни основи на работното място, но в случая на G4S правилото третира по еднакъв начин всички служители и важи без изключения, предаде БГНЕС.
„Следователно, подобно вътрешно правило не въвежда различно отношение, което директно се основават на религиозни вярвания“, се казва в изявлението на Европейския съд.
Носенето на религиозни символи и особено на мюсюлмански покривала за глава като хиджаб, бурка и други, стана наболял въпрос с увеличаването на популистките настроения в Европа, като някои държави дори искат пълна забрана за носене на обществени места на забрадки, скриващи женското лице.