ЕС обяви предложения, с които да се опита да обърне "тревожния спад" в броя на пчелите и другите насекоми, които опрашват културите, включително чрез поощряване на биологичното земеделие.
Европейската комисия заяви, че прегледът на Инициативата на ЕС за опрашителите от 2017 г. е показал, че има пропуски и че е необходимо да се обърне внимание на "значителните предизвикателства" с помощта на преработени мерки.
В предложението се призовава за насърчаване на земеделие - биологично или друго - което защитава опрашващите насекоми, намаляване на пестицидите, по-добро наблюдение на популациите на опрашителите и по-добро опазване на местообитанията, включително в градските райони.
На карта е заложена голяма част от селскостопанската продукция на Европейския съюз.
Комисията изчислява, че опрашителите - предимно пчели, но също така летящи птици, молци, някои бръмбари и други насекоми - допринасят за производството на храни в блока с около 5,5 млрд. евро годишно.
Въпреки това интензивните земеделски практики, пестицидите, замърсяването, промененото земеползване, въвеждането на други видове и изменението на климата са нанесли сериозен удар върху популациите им.
"През последните десетилетия разнообразието и изобилието на опрашващите насекоми драстично намаля, като много от тях са застрашени от изчезване", се казва в изявление на Комисията.
Нейното предложение, отправено към Европейския парламент и 27-те държави-членки на ЕС, цели да обърне тенденцията на намаляване на броя на опрашителите до края на това десетилетие.
То е насочено към дивите популации на пчели и други опрашители, докато ЕС разполага с други инструменти, насочени към подпомагане на пчелните стопанства.
Освен това е предвидено да се използва успоредно със схемата на ЕС за субсидиране на земеделските стопанства, наречена Обща селскостопанска политика, като се възнаграждават земеделските стопани, които прилагат устойчиви методи.
Комисарят по околната среда на ЕС Виржиниус Синкевичюс заяви, че "в случая с опрашителите тези малки насекоми ще определят бъдещето на природата и дългосрочната продоволствена сигурност".
Той изрази надежда, че стъпките на ЕС за спасяването им "могат да вдъхновят подобни действия в целия свят".