"Всеки, който отрича геноцида в Сребреница, няма място в Европа." Това заяви говорителят на Европейския съюз Петер Стано.
Политиците в Сърбия и етническите сърби в Босна и Херцеговина /БиХ/ омаловажат или директно отричат клането, извършено през 1995 г. Мнозина отказват да го нарекат геноцид - включително лидерът на босненския сръбски ентитет в БиХ Милорад Додик, каза още Стано. И подчерта, че позицията на ЕС по отношение на Сребреница остава "много ясна", цитира го БГНЕС.
"Няма съмнение относно факта, че в Сребреница е имало геноцид. Не може да има никакво отричане. Всеки, който се опитва да постави това под съмнение, няма място в Европа", категоричен бе Стано, като се позова на решение на международен съд от 2007 г. по този въпрос.
Още: Додик: Черногорската подкрепа за резолюцията за Сребреница е срамен акт
Клането в Сребреница е най-голямото на европейския континент след Втората световна война. През лятото на 1995 г., в защитения анклав, силите на босненските сърби, командвани от Радко Младич, за часове избиват хиляди босненски мюсюлмани. До момента са идентифицирани телата на близо 8 800 от тях, които са погребани в Поточари край Сребреница.
През лятото на трагичната 1995 г. настоящият сръбски президент Александър Вучич е министър на информацията в кабинета на диктатора Слободан Милошевич. Пред парламента в Белград Вучич заявява, че "за всеки убит сърбин ще бъдат по 100 босненци". Геноцидът в Сребреница е потвърден с присъдата на Международния съд в Хага.
Още: Русия не подкрепи резолюцията на ООН за геноцида в Сребреница
Тази седмица сръбският президент Александър Вучич заяви, че планира да замине за САЩ, за да изрази позицията на страната си преди гласуването на резолюцията. "Някой трябва да даде отговор на онези, които искат да обвинят сърбите, че са народ, който извършва геноцид, и аз ще им дам отговора, който заслужават", заяви той пред сръбските медии.
Още: Вучич търси помощ от южноамериканските държави срещу резолюцията на ООН за Сребреница