Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС изгубил 20 млрд. долара заради контрола на въздушния транспорт

06 март 2019, 13:00 часа • 1318 прочитания

Стачките в контрола на въздушното движение и недостигът на персонал струват на икономиката на ЕС 17.6 млрд. евро (19.88 млрд. долара) през 2018 г. Това е най-тежката година спрямо закъсненията за пътниците на въздушния транспорт в продължение на почти десетилетие, отчитат от асоциацията на превозвачите Airlines for Europe, цитирани от Reuters.

Действията на контрола на въздушния трафик, липсата на ръководители на полети или други структурни проблеми са причината за над 75% от закъсненията, а броят на пътниците на авиокомпаниите в ЕС е нараснал с 26% спрямо предходната година до 334 млн., съобщават от организацията, цитирайки данните на Eurocontrol.

"Напредъкът в авиацията е в застой и ние се връщаме назад", заявява Майкъл О'Лиъри, главен изпълнителен директор на Ryanair и председател на Airlines for Europe в изявление, което предлага стъпки за справяне с проблема.

"ЕС трябва да се справи с неефективните монополи на контрола над въздушния трафик рез интернационализация на въздушното пространство, въвеждане на конкуренция между доставчиците на контрола над въздушния трафик и по-бърза доставка и гъвкаво разполагане на ръководителите на полети", посочва О'Лиъри.

Изпълнителните директори на компании като собственикът на British Airways - IAG, easyJet, Lufthansa и Ryanair, обединени в асоциацията на превозвачите, се събраха на годишната си среща в Брюксел и призоваха за преразглеждане на регламентите относно правата на пътниците и летищните такси.

Групата на промишлеността също така обеща да поднови усилията си за насърчаване на устойчиви политики в сектора. Според тях оперативни проблеми като стачките на ръководителите на въздушното движение от 2014 г. насам са довели до 1 милион тона допълнителни въглеродни емисии, които бига могли да бъдат избегнати.

Срещата на върха се проведе само ден след като излезе проучване, финансирано от инвеститорите, според което авиокомпаниите правят твърде малко в борбата срещу глобалното затопляне. Изследването твърди, че използването на по-ефективни като разход на гориво самолети и вземането на мерки за гарантиране на пълния капацитет на полетите ще спомогнат за ограничаване на емисиите.

Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес