Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ердоган в статия в "New York Times": Ислямска държава е победена в Сирия, но трябва да сме внимателни

08 януари 2019, 19:30 часа • 2605 прочитания

Турският президент Реджеп Таийп Ердоган написа статия за американския вестник The New York Times по повод предстоящото изтегляне на армията на САЩ от Сирия, в която обеща, че няма допусне победа на терористите и ще защитава интересите на Вашингтон и сирийците в близкоизточната страна. Материалът е представен без редакторска намеса.

„Президентът Тръмп взе правилното решение да се изтегли от Сирия. Изтеглянето обаче трябва да бъде осъществено внимателно и в сътрудничество с правилните партньори, които могат да защитят интересите на САЩ, международната общност и сирийския народ. Турция, която има втората по големина постоянна армия в НАТО, е единствената страна, която има силата и отдадеността, за да изпълни тази задача.

През 2016-а Турция стана първата страна, която разгърна сухоземни военни части за борба с т.нар. „Ислямска държава“ (ИД) в Сирия. Нашата военна интервенция прекъсна достъпа на групата до границите на НАТО и възпрепятства способността им да извършват терористични атаки в Турция и Европа.

За разлика от операциите на коалицията в Рака и Мосул, които разчитаха до голяма степен на въздушни удари, които бяха осъществявани без да се отчитат жертвите сред гражданското население, турската армия и бойците от „Свободната сирийска армия“ (ССА) обикаляха от врата на врата, за да изкоренят бунтовниците от Ал Баб, бивша крепост на т.нар. ИД.

Нашият подход остави основната инфраструктура на града до голяма степен непокътната и направи възможно животът да се върне към нормалното в рамките на няколко дни. Днес децата отново ходят на училище, финансирана от Турция болница лекува болните, а нови бизнес проекти създават работни места и укрепват местната икономика. Тази стабилна обстановка е единственият лек срещу тероризма.

Турция е решена да разгроми т.нар. ИД и други терористични групи в Сирия, защото турският народ е добре запознат със заплахата от насилствен екстремизъм. През 2003 г., когато станах премиер, координираните атаки на Ал Кайда отнеха десетки животи в Турция.

Неотдавна, терористите от т.нар. ИД се прицелиха в нашите граждани, нашия начин на живот и всеобхватния, умерен мироглед, който нашата цивилизация представлява. Преди няколко години терористичната групировка ме нарече „коварен Сатана“. Видяхме ужаса в лицата на хилядите християни и язиди, които потърсиха убежище в Турция, когато тези терористи дойдоха за тях в Сирия и Ирак.

Казвам това отново: Няма да има победа за терористите. Турция ще продължи да прави каквото трябва, за да обезпечи собствената си сигурност и тази на международната общност.

Във военно отношение, т.нар. ИД е победена в Сирия. Въпреки това ние сме дълбоко загрижени, че някои външни сили могат да използват остатъците на организацията като извинение за намеса в вътрешните работи на Сирия.

Военната победа срещу терористичната група е само първата стъпка. Урокът от Ирак, където се е родила тази терористична група, е, че преждевременните декларации за победа и безразсъдните действия, които те стимулират, създават повече проблеми, отколкото решават. Международната общност не може да си позволи да направи същата грешка и днес.

Турция предлага цялостна стратегия за премахване на основните причини за радикализацията. Искаме да гарантираме, че гражданите няма да се чувстват несвързани с правителството, терористичните групи няма да се възползват от оплакванията на местните общности и обикновените хора ще могат да разчитат на стабилно бъдеще.

Първата стъпка е да се създадат стабилизационни сили с бойци от всички части на сирийското общество. Само един разнообразен орган може да служи на всички сирийски граждани и да донесе закон и ред в различни части на страната. В този смисъл бих искал да подчертая, че нямаме спор със сирийските кюрди.

В условията на война много млади сирийци нямаха друг избор, освен да се присъединят към ОНС/ ПДЕ (сирийските кюрдски Отряди за народна самоотбрана и Партията за демократическо единство), сирийският клон на ПКК (Работническата партия на Кюрдистан,която Турция и Съединените щати смятат терористична организация. Според Human Rights Watch, бойците от ОНС са нарушили международното право, като са набирали деца.

След изтеглянето на САЩ от Сирия ще извършим интензивен процес на проверка и събиране на децата войници с техните семейства и ще включим всички бойци, които нямат връзки с терористични организации, в новите стабилизационни сили.

Осигуряването на адекватно политическо представителство за всички общности е друг приоритет. Под контрола на Турция сирийските територии, които са под контрола на ОНС, или т.нар ИД, ще бъде управлявана от народно избрани съвети. Лица, които нямат връзки с терористични групи, ще имат право да представляват своите общности в местните власти.

Местните съвети в предимно кюрдските части на Северна Сирия до голяма степен ще се състоят от представители на кюрдската общност, като същевременноще гарантират, че всички други групи ще имат справедливо политическо представителство. Турските служители със съответния опит ще ги съветват по общинските въпроси, образованието, здравеопазването и спешните служби.

Турция възнамерява да сътрудничи и координира действията си с нашите приятели и съюзници. Ние бяхме тясно свързани с процесите в Женева и Астана и сме единствената заинтересована страна, която може да работи едновременно със САЩ и Русия. Ние ще градим върху тези партньорства, за да си свършим работата в Сирия.

Време е всички заинтересовани страни да обединят усилията си, за да сложат край на терора, разгърнат от ИД, враг на исляма и мюсюлманите по света, и да запазят териториалната цялост на Сирия. Турция е доброволец да поеме това тежко бреме в критичен момент в историята. Разчитаме на международната общност да застане зад нас", гласи преводът на статията във "Фокус". 

Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес