Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ердоган: ЕС губи времето на Турция

12 юли 2017, 11:05 часа • 1866 прочитания

Анкара ще въздъхне с облекчение, ако ЕС се откаже да приеме Турция, заяви турският президент Реджеп Ердоган в интервю за BBC.

"Ако в ЕС кажат, че няма да приемат Турция, ще въздъхнем с облекчение и ще започнем реализирането на плановете "Б" и "С". Сега не само не ни канят на срещите на върха, но и ни губят времето. Това е реалното състояние на нещата“, изтъкна Ердоган. По думите му повечето турски граждани не желаят присъединяването на страната им към ЕС и смятат за неискрено отношението на ЕС към Турция.

В същото време Реджеп Ердоган отбеляза, че засега страната ще поддържа тесни връзки с ЕС и ще следи как се развиват отношенията. Ердоган също така отрече, че страната е осъдила 150 журналисти, заявявайки, че само двама души с журналистически карти са в затвора.

Междувременно Турция отложи задържането на местния директор на Amnesty International и още девет души. Идил Есер бе задържан на 5 юли по време на семинар за цифрова сигурност и управление на информацията, заедно със седем други активисти за човешките права и двама чуждестранни специалисти. Те бяха обвинени, че са членове на "въоръжена терористична организация", въпреки че от Amnesty казаха, че не станало ясно на кой точно.

Турция подписа споразумение за асоцииране с ЕС още през 1963 година, а през 1987-а внесе молбата за членство. Преговорите обаче започнаха едва през 2005 година, като неведнъж бяха спирани поради разногласия. Сега са отворени 16 от 35-те глави. През март 2016 година Брюксел активизира преговорния процес в замяна на турското съгласие да съдейства за намаляване на мигрантския приток.

Отношенията между ЕС и Турция се влошиха след опита за преврат. ЕС разкритикува последвалите репресивни мерки на властите и спря отварянето на нови преговорни глави.

През последните 12 месеца в Турция има извънредно положение. Повече от 50 000 души са били арестувани и 140 000 уволнени или отстранени от работните си места поради подозрение, че са свързани с живеещия в САЩ ислямски духовник Фетхулах Гулен. 79-годишният духовник отрича обвиненията на Турция, че е организирал проваления преврат. Ердоган обаче иска екстрадирането му от САЩ.

В Турция са закрити около 160 медии, а 2500 журналисти или медийни работници бяха уволнени. Според Комитета за защита на журналистите Турция е страната с най-много затворени журналисти в света. В интервюто Ердоган оспори това число, казвайки, че „никой не е арестуван, защото е журналист. Всъщност само двама истински журналисти са в затвора в момента“.

Попитан за силната си подкрепа за Катар, която страна е под блокадата на някои от най-мощните си арабски съседи поради предполагаемата подкрепа на Доха за терористи, Ердоган отговори, че Турция иска да насърчава „диалога и мира“ в региона на Персийския залив.“Турция никога не е подкрепяла мюсюлмани да убиват мюсюлмани в този регион“.

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес