От днес в Европарламента започват изслушванията на 27-те кандидатите за новата Еврокомисия и оттам вече се заканиха, че някои от тях ще бъдат подложени на тежки изпити.
20 бивши премиери, вицепремиери и министри ще бъдат подложени на процедурата, която ще се проведе също на 30 септември, 1-2 и 6-7 октомври. Новата Еврокомисия трябва да пристъпи към задълженията си на 1 ноември, мандатът й е пет години.
Днес на препитването ще се явят четирима кандидати: сегашната еврокомисарка по вътрешна политика Сесилия Малмстрьом (Швеция), която поема търговията, малтийският министър на туризма Камерну Вела, който ще води екологията, морското дело и риболовството, еврокомисарят за защита правата на потребителите Невен Мимица (Хърватия), който ще се занимава с международното сътрудничество и развитието, и еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер (Германия), който в новия състав е предложен за комисар по въпросите на цифровата икономика и общество.
В четвъртък българският кандидат за еврокомисар Кристалина Георгиева ще се яви пред три комисии – по „Бюджети“, „Бюджетен контрол“, и „Правни въпроси“.
Парламентарните комисии вече изпратиха въпросите на кандидатите, които трябваше да отговорят писмено до 26 септември. Във въпросника имаше по два общи въпроса за мандата на еврокомисаря и сътрудничеството с Европарламента, а също три въпроса от специализираната комисия. Тя трябва да оцени резултатите в рамките на 24 часа след препитването. Лидерите на парламентарните фракциите се съберат на 9 октомври, за да оценят резултатите от препитванията, а на 22 октомври съставът на Еврокомисията ще бъде гласуван в пленарна зала.
Въпреки че голяма част от решенията на Европарламента носи препоръчителен характер, финалното решение за бъдещия състав на Еврокомисията зависи от евродепутатите. В историята на Европарламента вече имаше случаи, когато депутатите отхвърляха кандидати в хода на изслушванията. През 2004 г. евродепутатите принудиха Италия да отзове кандидатурата на Роко Бутильоне, чийто мандат включваше гражданските свободи, заради изказванията му относно жените и хомосексуалистите. През 2010 г. българската кандидатка на комисарския пост за хуманитарната помощ Румяна Желева се провали на преслушването.
Eксперти твърдят, че в новия състав на Еврокомисията има няколко "проблемни кандидати". Според политическия анализатор Паул Иван от Центъра за европейска политика налице са два-трима кандидати, които ще имат сложни отношения с Европарламента.
Втората по сила фракцията на социалистите и демократите е обезпокоена от две кандидатури – на унгарския външен министър Тибор Наврачич за еврокомисар по образованието, културата, младежта и гражданството, а също на британския политик Джоната Хилс за еврокомисар по финансовата стабилност и пазара на ценни книжа. Смята се, че на Хил е даден пост, "където е необходима повече регулация, което може да не се съчетава с консервативния и либерален подход". Но според някои експерти депутатите ще предпочетат да провалят кандидата "от по-малко стратегическа държава." Според медиите унгарецът не устройва евродепутатите, защото е съюзник на премиера Виктор Орбан, когото Европарламентът неведнъж обвиняваше в натиск върху индивидуалните и медийната свободи.
Изслушванията са рискови и за предложения за еврокомисар по климата и енергетиката Мигел Каниете (Испания) "заради сексистките му изказвания". На евродепутатите може да не се хареса и чешката представителка Вера Юрова, предложена за еврокомисар по правосъдието, потребители и равенството на половете – по-рано тя бе обвинявана в корупция.