Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕП прие резолюция срещу "съвременното робство" в Сърбия

20 декември 2021, 11:47 часа • 2250 прочитания

Законодателите от ЕС обсъдиха "съвременното робство" в Сърбия, по-специално съобщенията за принудителен труд в китайската фабрика за гуми „Linglong“ в град Зренянин. Резолюция, осъждаща китайското влияние, беше приета с 586 гласа "за" и 53 "против", като в нея се изразяваше загриженост от нарастващото влияние на Китай в Сърбия и в Западните Балкани, предаде „Екзит Нюз“, цитиран от БГНЕС.

В нея се изразява загриженост относно условията на труд в завода за гуми „Linglong“. Резолюцията призовава сръбските власти "да разследват внимателно случая и да гарантират спазването на основните човешки права във фабриката".

През последните години Китай инвестира милиарди в Сърбия, надявайки се да разшири икономическия си отпечатък в Западните Балкани. Но Белград неведнъж е обвиняван, че дава на китайските компании свобода в начина, по който управляват дейността си.

През ноември миналата година в доклад на сръбската неправителствена организация A-11 "Инициатива за икономически и социални права" се посочва, че през март, април и май тази година в Зренянин са пристигнали около 500 работници от Виетнам. Те съобщават за лоши условия на труд като липса на трудови права и зачитане на местното трудово законодателство, което сръбското правителство осъди като нищо повече от лична атака срещу страната. Работниците са били докарани от Виетнам чрез агенция, която е взимала от тях между 2 200 и 4 000 долара за услугите си, включително транспорт, визи и настаняване. Освен това се твърди, че работниците са били наети от China Energy Engineering Group Tianjin Electric Power Construction Co. LTD, като споразумението не включва дата на започване на работа и плащания "в брой на ръка".

Сръбските лидери отхвърлят обвиненията за злоупотреби в „Linglong“.

Миналия месец група евродепутати призоваха за "незабавни действия за прекратяване на „съвременното робство“ в Сърбия" - усилие, което бързо събра широка подкрепа в Европейския парламент.

Събитията съвпаднаха с масовите протести в Сърбия срещу минния проект на „Rio Tinto“ и новото законодателство за отчуждаване и референдуми, както и с възмущението след решението на Европейската комисия да открие нов клъстер в преговорите за присъединяване на Сърбия.

Евродепутатът Тонино Пицула (С&Д, Хърватия) заяви, че е "срамно, че трябва да говорим за робски труд и трафик на хора в страна, която се стреми да се присъедини към ЕС".

Според Пицула е "ирония на съдбата", че решението за откриване на "зелен клъстер" на преговорите за присъединяване със Сърбия съвпада с масовите протести срещу законодателното предложение на правителството, "което опасно ще застраши околната среда и ще навреди на здравето на гражданите".

Резолюцията осъжда влошаването на медийната свобода и увеличаването на обидните изрази, сплашването и дори езика на омразата към членовете на парламентарната опозиция, независимите интелектуалци, неправителствените организации, журналистите и гражданското общество.

Възхваляването на военнопрестъпници в Сърбия беше друг въпрос, повдигнат от членовете на ЕП.

"Друг източник на безпокойство за нас е стенописът на осъдения военнопрестъпник Ратко Младич в Белград, който властите досега не са пожелали да премахнат окончателно", заяви Пицула. Според съобщенията стенописът в Белград, възхваляващ военнопрестъпника Ратко Младич, се охранява от млади мъже с качулки и се почиства всеки път, когато бъде осквернен - и изглежда никой от властите няма волята или смелостта да го премахне. Мнозина смятат, че това е символичен момент в определянето на образа, който Сърбия иска да представи на света след конфликтите от 90-те години на миналия век.

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес