Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕП поиска възприемане на модела "Магнитски" и разследване на аферата с Азербайджан

13 септември 2017, 19:09 часа • 3662 прочитания

Случаят с "дипломацията на хайвера" от страна на Азербайджан, който беше разкрит от международно журналистическо разследване, привлече вниманието на Европейския парламент. Евродепутатите поискаха разследване на това дали Азербайджан и "други диктаторски режими" са опитали да влияят на процеса на вземане на решения на ЕС чрез парични и материални облаги.

Европейският парламент трябва да разследва и приеме сериозни мерки за предотвратяване на подобни корупционни практики, които подкопават авторитета и легитимността на работата му, се казва в приета с 578 гласа "за" срещу 19 "против", при 68 "въздържал се" резолюция. Припомняме, че в аферата е забъркан и българин - съпругът на Ирина Бокова Калин Митрев, срещу когото има проверка.

Призив за приемане на списъка "Магнитски"

Именно в светлината на поредния случай с възможна корупция, ЕП поиска да бъде възприет принципът на налагане на индивидуални санкции в американския закон "Магнитски". Въпросният закон дава право на американското правителство да защитава хора по цял свят, станали жертва на репресии и нарушения на правата им заради това, че са разкрили случаи на корупция по върховете. Правителството на САЩ може да наложи санкции в защита на всеки, който подаде сигнал и разкрие случаи на правителствена корупция. Санкциите може да са целеви - срещу конкретни лица, като включват забрана за влизане на американска територия и, както и ограничаване до каквито и да е финансови операции, в които са намесени американски банки. Именно по този модел банкерът Цветан Василев потърси закрила от САЩ и според някои слухове, които още нямат официално потвърждение, САЩ може да наложат санкции на главния прокурор Сотир Цацаров и на депутата от ДПС Делян Пеевски.

По модела "Магнитски", евродепутатите искат следното:

‒ ЕС да осигури прилагането на съществуващите антикорупционни конвенции;

‒ ЕС да добави антикорупционна клауза към споразуменията с трети страни;

‒ ЕС да следи постоянно и отблизо проектите, финансирани от ЕС, в сътрудничество с местни антикорупционни агенции;

‒ ЕС да използва санкции като последна мярка или да спира споразумения в случай на системна корупция, водеща до сериозни нарушения на правата на човека;

‒ ЕС да подкрепя и защитава независимите медии, обществени организации и лица, подаващи сигнали, които разкриват случаи на корупция въпреки опасността от репресии;

‒ ЕС да представи пред Съвета списъка „Магнитски“, съдържащ имената на 32 руски официални лица, които са отговорни за смъртта на адвоката Сергей Магнитски, за да може този списък да бъде приет възможно най-скоро и да се наложат санкции срещу тези лица.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес