С нарастването на цените на газа и притесненията относно въздействието върху потребителите и предприятията, членовете на Европейския парламент (ЕП), Съветът и Комисията обсъдиха начините за справяне с кризата.
Комисарят по енергетиката Кадри Симсон увери, че Европа има достатъчно газ, за да посрещне зимата. Той заяви, че ЕС следва да реагира бързо и координирано, и подчерта мерките, с които държавите членки вече разполагат, за подпомагане на уязвимите домакинства и МСП. Европейската комисия също така ще предложи преди края на годината да реформира пазара на газ, за да го направи по-устойчив на повишаването на цените.
По време на разискването в пленарна зала евродепутатите призоваха за разследване на манипулирането на пазара от страна на държавни и недържавни субекти, както и на спекулациите на пазара на въглеродни емисии в ЕС, за да се измери въздействието на тези два фактора върху цените. Мнозина настояха за необходимостта от незабавни мерки за защита на най-уязвимите от увеличаващите се сметки.
Няколко членове на ЕП призоваха за увеличаване на капацитета за съхранение на газ и за създаване на общи програми за закупуване на газ – чрез възпроизвеждане на модела, използван за ваксините – и за използване на Зеления пакт като възможност за подобряване на енергийната сигурност и независимост. Други членове на ЕП заявиха, че кризата е резултат от пазарно ориентиран подход към енергетиката и от действията на пазарните спекуланти, и призоваха за определяне на таван на цените на енергията.
Ето какво каза по време на дебата българският евродепутат от групата на ГЕРБ-ЕНП Ева Майдел:
„Докато водим този дебат, всеки бизнес в България плаща 170 евро за мегаватчас елетроенергия. За разлика от други правителства в Европа, българското не прави почти нищо, за да смекчи удара за бизнеса и гражданите. Фактът, че цената за мегават час е 3 пъти по-висока цена от обичайната и че много правителства като това в България не реагират, не е само национален проблем. Вече се чуват първите гласове срещу целите на Зеления преход. Фактът, че правителства като това в България не правят нищо, ще се отрази на мнението на много европейски граждани за ЕС.” Това заяви българският евродпеутат от ГЕРБ/ЕНП Ева Майдел по време на заседание на Европейския парламент в Страсбург на 6 октомври.
Майдел, която е член на Комисията по промишленост и енергетика на ЕП, заяви, че и Европейската комисия не прави достатъчно, защото задържа рекордно високите цени на емисии в Европа.
Тя предложи на Европейската комисия да се въведе система за стрес-тестове за енергетиката в Европа, която да измерва как ще реагира икономиката при определени цени на газ, нефт и електоренергия. На тази база, Майдел предложи да се изгради инструментариум за действие, както и изисквания към националните планове Енергетика и климат.
„Трябва да стартира и годишна оценка на енергийната сигурност на ЕС, по подобие на кредитния рейтинг в банковата система, която ще е сигнална лампа за предстоящи кризи“, допълни бълагрският евродепутат