Еврокомисията ще подаде искове срещу Полша, Унгария и Чехия в Съда на ЕС, ако те откажат да приемат бежанци от Италия и Гърция, заяви на пресконференция в Брюксел еврокомисарят по миграцията Димитрис Аврамопулос.
„Ако някои страни членки не изпълнят задълженията си в близките седмици, трябва да предприемем следващи стъпки и да подадем иск в Съда на ЕС срещу Полша, Унгария и Чехия”, каза еврокомисарят, предаде БГНЕС.
Аврамопулос изтъкна, че решението на Съда на ЕС да отхвърли жалбите на Унгария и Словакия срещу задължителните квоти за бежанци свидетелства за пропорционалността на мерките на ЕК и всички държави трябва да ги изпълнят: „Те трябва да демонстрират солидарност точно сега, защото в момента определени страни членки се нуждаят от помощ”.
По-рано днес Съдът на ЕС в Люксембург отхвърли искането на Будапеща и Братислава за отмяна на квотното разселване на мигранти, пристигнали в Италия и Гърция.
Европейският съд се произнесе, че „отхвърля жалбите, подадени от Словакия и Унгария срещу временния механизъм за задължително разселване на търсещи убежище лица. Механизмът всъщност помага на Гърция и Италия да се справят с последиците от миграционната криза от 2015 и е пропорционален”, се казва в решението на съда.
През есента на 2015 държавите от ЕС решиха на тяхна територия да бъдат разселени 160 000 бежанци, които тогава бяха в Гърция и Италия. Квотите за разпределение бяха пропорционални на населението на отделните страни. Унгария се обяви срещу това решение, но Европейската комисия я задължи да приеме 1 300 мигранти.
В момента срещу миграционните квоти се обявяват страните от „Вишеградската четворка” – Унгария, Полша, Чехия и Словакия.
Унгария и Словакия подадоха иск в Европейския съд с настояване за отмяна на решението на Съвета на вътрешните министри от ЕС от 2015 за задължителните квоти за разпределение на бежанците.
През 2015-16 година беше пикът в миграционната криза. През този период в Европа пристигнаха 2,5 млн. мигранти. Това е рекорд в историята на ЕС.
Междувременно Унгария определи като безотговорно решението на Европейския съд да отхвърли премахването на квотите за мигранти, затова Будапеща ще продължи да търси законни начини, които ще й позволят самостоятелно да решава въпроса за приемането на търсещи закрила на своя територия. Това заяви министърът на външните работи Петер Сиярто, предава TACC.
„Правителството на Унгария счита решението на съда за неприемливо и безотговорно, тъй като поставя под заплаха европейската сигурност“, подчерта първият дипломат на Будапеща, допълни агенция Фокус.
Сиярто увери, че Унгария „ще приеме всички необходими юридически мерки за самостоятелно определяне на това кои да допуска при себе си в страната, и кои не“. Унгарският външен министър допълни, че решението на органа е политически мотивирано и противоречи на интересите на нацията.
„Битката едва сега започва, нито един човек няма да бъде преселен в Унгария против волята на унгарския народ“, категоричен бе Сиярто.
От своя страна министър-председателят на Словакия Роберт Фицо опреледели като „несправедливо“ спрямо Словакия и Унгария решението на органа, заявявайки, че самите бежанци не желаят да се устроят в страната. Но същевременно той увери, че Словакия ще демонстрира своята солидарност в бежанската криза в области като защитата на външните граници на ЕС.