В Европейската комисия се разглежда възможността Европейският съюз да поеме в свои ръце контрола над автомобилното регулиране след грандиозния скандал с въглеродните емисии на „Фолксваген“.
Това ще позволи на Брюксел на налага огромни глоби и да изтегля от пазара автомобилите на нарушителите, предаде AFP.
„Европейската комисия предлага промени в т.нар. „Европейска рамка за одобрение на автомобилите“, пише в официално заявление на ЕК.
Става дума за системата, която одобрява кои автомобили могат да бъдат ползвани по пътищата на ЕС.
Целта на промените е по-добър и централизиран контрол върху техническите изпитания на автомобилите, пазарен надзор и обмяна на съответната информация между страните членки.
„Нашите предложения ще повишат качеството и независимостта при изпробването на превозни средства и надзора върху коли, които вече са на пазара”, заяви комисарят по вътрешния пазар, индустрията и предприемачеството Елжбета Бенковска.
Промените също така предполагат, че техническите проверки няма да се плащат от производителите, а от правителствен фонд.
Предложенията на ЕК могат да бъдат забавени при гласуването им в Европарламента и въвеждането им в националните законодателства. Със сигурност нищо от това няма да се хареса на влиятелното автомобилно лоби в Германия, коментира АФП.
„Всичко се свежда до предоставянето на националния сувернитет на Брюксел”, заяви холандският евродепутат Бас Фикхут пред „Блумбърг”.
ЕК понесе много критики при екоскандала с „Фолксваген”. През септември м.г. се оказа, че най-големият автопроизводител в Европа е пуснал на световния пазар 11 милиона дизелови коли, включително 8,5 милиона на Стария континент, чийто софтуер лъже при проверките на излъчваните вредни емисии.
Изпълнителният орган на ЕС беше обвинен, че е бил наясно с проблема от години, но умишлено не е действал срещу германската корпорация.