Не съществува правна рамка за компенсации заради спирането на проекта за изграждането на газопровода "Южен поток". Това заяви на пресконференция Ана Итконен, говорител на ЕК по въпросите на енергетиката. Така тя отговори на въпрос дали България може да очаква да бъде компенсирана заради обявеното от Москва спиране на проекта, предаде БТА.
Сигурността и солидарността са основна част от европейския енергиен съюз, отбеляза говорителят. Тя не се ангажира с оценка дали с изявленията на руския президент Владимир Путин проектът е "мъртъв".
Позицията на ЕС не е променена, газопроводите в Общността трябва да бъдат строени и използвани по европейското законодателство. Тези, които са в противоречие с него, застрашават вътрешния пазар, посочи Итконен.
Преките загуби на европейските компании от замразяването на проекта за газопровод "Южен поток" ще бъдат най-малко 2,5 милиарда евро.
Това проличава от документи на компанията South Stream Transport.
Японските компании ще се лишат от поръчки на сума 320 милиона евро, а общо загубите на чуждестранни компании от спирането на проекта ще възлязат най-малко на 1,820 милиарда евро. Един от примерите е с германската компания Юропайп, която трябваше да достави половината от тръбите за първия отсек на газопровода. Нейните загуби се изчисляват на 500 милиона евро. Японският консорциум Marubeni-Itochu Sumitomo имаше поръчка за 40 процента от тръбите за втория отсек на "Южен поток". Същото важи и за компанията South Stream Transport B.V, която сключи договор за прокарване на първия отсек с италианската Saipem, дъщерна компания концерна ENI.