Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК иска от страните членки безпрецедентен принцип за приемане на чужденци

20 юни 2015, 12:30 часа • 12063 прочитания

За първи път Европейската комисия иска от държавите членки задължителен принцип за приемане на чужденци и те задължително да ги интегрират да живеят на тяхна територия. Това е безпрецедентно само по себе си, имайки предвид, че вътрешната сигурност остава суверенно право на отделните страни. Това обяснява защо броят на бежанците, посочени за разселване от Италия и Гърция е толкова скромен – само 40 000 души да се разпределят в 23 държави. Това съобщи кореспондентът на БНР в Брюксел.

От началото на годината на европейския средиземноморски бряг са акостирали над 100 000 души, а близо 2000 са се удавили в опит да го направят. 

Юнкер се е опитал „да тества“ дали номерът с квотите ще мине с предложение за преразпределение на малък брой хора. Това обаче не е успяло да бъде наложено лесно заради т. нар. „ключ за разпределение“, който се оказва несправедлив за почти всички. Големите и богати държави възнегодуваха, че според критериите за брой, население и БВП на всяка приемаща страна те трябва да дадат подслон на твърде много чужденци. Според техните правителства, те са дали своя принос и доброволно са приютили определен брой хора". 

Пример са Германия и Швеция. Столиците на тези страни знаят, че ако веднъж бъде прекаран механизмът с процентни квоти, нищо не пречи да има ново преразпределение на още по-голям брой хора. Същевременно в почти всички страни се появяват ксенофобски, популистки и откровено расистки партии. 

"Част от електората на западноевропейските политици наистина има непоносимост към пришълците с различна културна и етническа принадлежност. Към това се прибавя и икономическата стагнация, липсата на пари и административна енергия за интегрирането на голям брой хора", коментира кореспондентът на националното радио. 

Според него един от решаващите фактори за това все още да няма решение за квотно разпределение на бежанците е липсата на доверие между европейските партньори. Решението се взема въз основата на решенията на службите за сигурност на всяка страна –членка, изтъкна той. ЕС няма и обща система за предоставяне на статут на бежанец и никоя служба не иска да приеме „на доверие“ хора, които италианските или гръцките служби са определили за годни за получаване на статут, изтъкна той и прогнозира, че текстовете, регламентиращи разпределението, не могат да бъдат преработени и приети преди края на юли. 

"Не за първи път богати западни държави се опитват да омаловажат Шенгенските правила и да си възвърнат контрола по границите неправомерно, налагайки различни видове патрули, проверки, камери. В предишни години ЕК е проверявала такива случаи в Германия, Холандия, Дания, но нито един от тях не е завършвал със завеждане на дело в Съда на ЕС в Люксембург и глоби. Комисията няма разследващи правомощия", казва кореспондентът на БНР. 

Разпределянето на бежанците е само един от аспектите за справяне с миграционната криза. Той би бил безполезен, ако не се овладее трафикът на хора, изтъкна Миладинов и припомни че основен проблем на Европа е и връщането на нелегалните емигранти по родните им места.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес