Дезинформацията и онлайн омразата към евреите "процъфтяват" по време на руската инвазия в Украйна, което допълнително задълбочава тенденцията, започнала по време на пандемията от COVID-19. Това са изводите в нов доклад на ЕС.
"Пандемията от коронавирус и агресията на Русия срещу Украйна допълнително подхраниха" антисемитизма, който "продължава да бъде сериозен проблем в нашите общества", казва Майкъл О'Флахърти - директор на базираната във Виена Агенция на Европейския съюз за основните права (FRA).
На заседание на работната група през юни вече бяха подчертани "рисковете от фалшив наратив" и дезинформация, които подхранват антисемитизма - Русия оправда войната си, използвайки неправилно термини като "нацистки" и "геноцид", за да опише правителството в Украйна. В годишния си доклад, който беше изготвен през юли тази година, FRA обобщи, че еврейските общности в цяла Европа са били "дълбоко засегнати" от ширещата се онлайн омраза и дезинформация в контекста на руската инвазия и избухването на войната.
Агенцията на блока за правата на човека отново подчерта, че "регистрирането на антисемитски инциденти продължава да е слабо в цяла Европа", като събирането на данни и класифицирането им се различават във всяка страна. Две държави членки на ЕС - Унгария и Португалия - не са отчели никакви официални данни за такива случаи, което затруднява цялостното сравнение на ситуацията в целия ЕС. В някои страни - като Австрия и Финландия - повечето регистрирани инциденти са се случили онлайн.
През октомври 2021 г. Европейската комисия представи първата си стратегия за борба с антисемитизма. Очаква се Брюксел да публикува доклади за изпълнението на стратегията си, съответно, през 2024 г. и 2029 г., като за оценката си ще разчита и на данните на FRA.
ОЩЕ: За 10 години СЕМ е наложила само осем глоби за реч на омразата