Франция ще предприеме наказания срещу сериозни умишлени щети върху околната среда в рамките на до 10 години затвор, като част от планирания закон за „екологични мерки”, заявиха правителствени министри, пише БГНЕС. Законът е по препоръка от Гражданската конвенция за климата, група, създадена от правителството преди година, обединяваща 150 души от френското население за обсъждане на въпроси от околната среда. Едно екологично нарушение ще бъде санкционирано с до 4,5 милиона евро глоби или до 10 години затвор в случаи на „умишлено нарушаване“ на екологичното законодателство, казаха министър на правосъдието Ерик Дюпон-Морети и министърът на екологичния преход Барбара Помпили.
"Ще създадем общо законодателство срещу замърсяването", каза Дюпон-Морети. „Наказанието ще бъде разпределено в зависимост от намеренията на извършителя.“ Целта е да се глобят нарушителите на екологичното законодателство с "до 10 пъти печалбата, която биха генерирали от изхвърлянето на отпадъци в реката", каза той. Френската конституция не позволява квалифицирането на такива действия като "престъпления", каза Дюпон-Морети. Франция ще добави и престъпление, наречено "застрашаване на околната среда" към своите уставни книги, каза Помпили, според което потенциалните нарушители могат да бъдат наказани дори преди да извършат актове на незаконно замърсяване.
Експертният опит във френската съдебна система ще бъде променен, за да позволи на съдилищата да подобрят разглеждането на дела за замърсяване и граждански искове, включително чрез създаване на специални юрисдикции в областта на околната среда, каза Дюпон-Морети. Гражданската конвенция представи 149 предложения за намаляване на емисиите на парникови газове на президента Еманюел Макрон, който заяви, че ще превърне 146 от тях в правителствена политика.