Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Декларацията за човешките права не е западен продукт. Ето как е възникнала

14 декември 2023, 20:33 часа • 1484 прочитания

На 10 декември 1948 г., само три години след края на Втората световна война, за пръв път е постигнато съгласие за основните човешки права, които да важат за всички хора в света: "Всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права." Всеобщата декларация за правата на човека се смята за крайъгълен камък в политиката на международната общност.

Има ли поводи за празнуване

В наши дни обаче човешките права са поставени на тежки изпитания в различни части на света. Върховният комисар на ООН по правата на човека ФолкерТюрк казва в тази връзка пред АРД следното:

Още: Правото на човека на здравословна околна среда може да ускори борбата с климатичните промени

"Трябва да се запитаме дали има какво да празнуваме по повод тази годишнина. Имаме повече конфликти от всякога, имаме климатична криза и виждаме опасностите, които произтичат от изкуствения интелект в процеса на дигитализацията. Виждаме какво се случва в социалните медии по отношение на антисемитизма. Но виждаме също и ислямофобията и омразата, която се развива срещу други хора - включително срещу бежанците и мигрантите."

Пред АРД Тюрк казва още, че в този мрачен момент светът се нуждае от визия за общо бъдеще, основано на правата на човека. Според него светът трябва спешно да се заеме с търсенето на общи решения.

Тюрк припомня за ужасяващите нарушения на човешките права, извършени от терористите на Хамас на 7 и 8 октомври в Израел. Но в същото време той предупреждава: "Това, което се случва сега в Газа с тези военни действия, е изключително опасно. Повече от 6000 деца са били убити досега."

Регрес по отношение правата на жените

Още: Климатичните промени изискват нов поглед върху човешките права

Върховният комисар по правата на човека регистрира и други тревожни развития в света: "Наблюдаваме тенденция на отстъпление от постигнатото по отношение правата на жените. Онова, което особено много ме тревожи, е насилието срещу жени и това, че броят на убийствата на жени се увеличава, включително и в Европа".

Тюрк не приема критиките на някои страни, според които Всеобщата декларация за правата на човека е прекомерно повлияна от западните ценности. "Това е стара критика, която се появява отново и отново. Преди да бъде приета Виенската декларация в продължение на две години всички страни членки взеха участие в преговорите и се стигна до ясен консенсус. Той гласи, че правата на човека са универсални, че те се отнасят до всички култури и религиозни традиции, поради което не може да се каже, че са западен продукт."

Голямата разлика спрямо 1948 година

На въпрос кое е най-голямото предизвикателство за правата на човека в момента, Тюрк отговаря: "Освен правото на мир, най-голямото предизвикателство очевидно са промените в климата. Те застрашават и нас, и човешките ни права - особено хората в най-бедните страни, които почти нямат вина за климатичните промени. А тъкмо те страдат най-много. Това е въпрос на справедливост."

Още: ООН: Израел не пусна в страната върховния комисар по правата на човека

Върховният комисар на ООН по правата на човека признава и това, че за разлика от 10 декември 1948 г., когато документът e бил приет в Париж без нито един глас "против", днес евентуално негово прегласуване би могло да създаде проблеми.

"Ако днес искат да предоговорят Всеобщата декларация за правата на човека, това би било проблематично“, коментира пред АРД Фолкер Тюрк. "Ние трябва да опазим, да защитаваме и да прилагаме на дело човешките права. Не мисля, че е време сега да говорим за евентуално пренаписване на Декларацията за човешките права. Не виждам смисъл от подобно нещо."

 

Източник: Дойче веле

Още: Диктатор докрай: Ердоган се озъби на американска журналистка (ВИДЕО)

ООН: Сериозно влошаване на човешките права в Русия от началото на войната в Украйна

ООН: Положението с човешките права в Беларус е катастрофално

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес