Руски учени установиха, че листните въшки са окупирали цяла Европа за по-малко от две десетилетия, след като са били открити на континента. Това е необичайно от гледна точка на научните възприятия и опита от миналото, вземайки предвид, че обикновено отнема много повече време за разпространение на насекомите. Резултатите от изследването са публикувани в научното списание „Forests“.
Листните въшки са малко насекомо, но поради способността си да се размножават бързо, те могат да причинят колосални щети на растенията. Насекомото изсмуква сока от надземните органи на растенията, в резултат на което листата се свиват и умират, пъпките се деформират и изсъхват, растежът се забавя, а плодовете спират да узряват. За първи път насекомото е открито през 2003 г. в Будапеща, а само шестнадесет години по-късно е забелязано в Беларус и осем региона на европейската част на Русия.
"През 2019-2021 г. учените са изследвали общо над 3500 ясенови дървета в различни региони на Европейска Русия и Беларус. Американски ясенови въшки са открити както в изкуствени насаждения, така и в самозасети дървета и крайбрежни гори. До 30% от изследваните ясенови дървета се оказали повредени от насекомите като вредителят засяга от едно до пет растения, намиращи се в близост едно до друго“, се казва в съобщението.
Историята на американската ясенова листна въшка започва в Северна Америка. Насекомото се храни почти изключително с пенсилвански ясен, чийто разсад успешно е мигрирал в Унгария през 2003 г. Това е последвано от години на разпространение на листни въшки на територията на Украйна, Сърбия, България, Великобритания, Испания, Полша, Германия, Словения, Румъния и Армения. По-рано през 2017 г. учените вече се сблъскаха с този вредител, но тогава площта на неговото разпространение беше много по-малка.
"Американската ясенова листна въшка се разпространява изключително бързо, за разлика от много други насекоми. Например на колорадския бръмбар бяха необходими почти 40 години, за да стигне от Източна Европа до Урал. Предполагаме, че с такива темпове този вид въшка вече може да се срещне и в южните райони на нашите страни", каза Марина Орлова-Бенковская, един от ръководителите на проекта.