Камара на общините на Обединеното кралство гласува на второ четене в подкрепа на законопроекта на премиера Борис Джонсън за Споразумението за оттегляне на Европейския съюз, предава ВВС. 358 депутати подкрепиха Brexit законопроекта, а 234 се обявиха против.
Още: Мицкоски: Една държава от ЕС отрича македонския език, а всички мълчат
Още: В Хърватия започват бойкот и на банките, и на мобилните оператори?
Според публикувания в четвъртък променен вариант на законопроекта за Brexit, британският парламент няма да има право да поиска евентуалното удължаване на т.нар. "преходен период" за преговори с Европейския съюз(ЕС) след настоящата крайната дата на 31-ви декември 2020-а година.
Prime Minister Boris Johnson's Brexit deal has cleared its first Commons hurdle.
— Sky News (@SkyNews) December 20, 2019
Yes: 358
No: 234
Majority: 124
MPs are now voting on the planned timetable for the rest of the bill's passage through parliament
Get live updates here: https://t.co/rEEHblx49P pic.twitter.com/H90Q7kCo7T
Още: Дежавю: Роджър Уотърс ще изнесе доклад на Съвета за сигурност на ООН
Днешното успешно гласуване представлява първа стъпка към изпълнение на предизборното обещание на Борис Джонсън да осигури излизането на Великобритания от Европейския съюз в края на януари 2020 година.
Сега Споразумението за оттегляне от ЕС ще премине към етап на обсъждане в комисиите, последван от така наречения етап на доклад и след това ще бъде изпратен обратно на Камарата на общините за трето четене и окончателно гласуване, преди да бъде предаден за гласуване от Камарата на лордовете.
Още: Гърция ще подкрепи бизнеса на засегнатите от земетресенията острови
Още: Трус с магнитуд 4,8 в Източна Турция
Законопроектът ще трябва да бъде приет от британските законодатели преди 29-ви януари догодина, за да може Европейският съюз да ратифицира това Brexit споразумение преди крайния срок за излизане на Великобритания от единния блок на 31-ви януари.
Припомняме, че преди три дни ЕС отхвърли плана на Борис Джонсън, който да направи незаконно удължаването на преходния период след Brexit, писа британският вестник The Times. Високопоставени източници на ЕС отхвърлиха плана и го окачествиха като размахване на сабя и заявиха, че този ход е "очакван" като част от политическото положение на премиера преди разговорите през февруари. Те заявиха, че определянето на 11-месечен законов срок за споразумение за свободна търговия ще постави повече ограничения за Великобритания, отколкото за останалата част от Европа.
Още: Сириец нападна с нож минувачи в Австрия, има жертви (СНИМКА)
Мишел Барние, който ще води преговорите за ЕС и през следващата година, предупреди, че постигането на "всеобхватна" сделка за свободна търговия между февруари и 31 декември 2020 г. е "много нереалистично".
Сабине Уайанд, главен търговски преговарящ на ЕС, заяви, че истинските въпроси биха били по същество за бъдеща търговска сделка, а не за графика. "Важното е какво се казва на масата за преговори, така че няма да гадая за казаното там. Знаем каква е правната ситуация, преходният период, както е определено в момента, приключва в края на 2020 г.", каза тя.
"Мисля, че като се имат предвид всички сигнали, които получаваме, и сега тези сигнали са преведени в закон, че ние сме добре посъветвани да приемем сериозно, че Обединеното кралство няма намерение да продължи преходния период и трябва да бъдем подготвени за това", предупреди тя.
Уайанд даде знак, че ЕС ще премине към договаряне на търговски договор в най-общ план, ако е ясно, че по-обширните преговори няма да успеят до следващото лято поради безизходицата над европейските изисквания за "равни условия". "Това означава, че в преговорите трябва да разгледаме онези въпроси, при които неуспехът да се постигне споразумение до края на 2020 г. би довел до критична ситуация", отбеляза тя.