Британският военен бюджет за 2019-2029 г. е крайно недостатъчен за поддържане на първокласна армия, пише Майкъл Пек в статия за американското издание The National Interest, позовавайки се на анализ на Сметната палата на Великобритания, преведено от "Фокус".
Структурата на британската армия напомня тази на американската: тя също разполага със самолетоносачи, „стелт“ самолети и ядрени подводници. Но въпреки факта, че Великобритания се нарежда на пето място в света по отношение на икономиката, нейният военен бюджет е много скромен.
Според анализ на Сметната палата на Обединеното кралство (NAO), 181 милиарда британски лири, отпуснати за оборудване на армията от 2019 до 2029 г., са твърде малко, за да отговорят на отбранителните нужди на страната. Сметната палата изчислява, че за изпълнение на целите на военните вероятно няма да достигнат 2,9 млрд. лири, а в най-лошия случай – 13 млрд. лири.
Институцията изброява няколко случая, при които неадекватното финансиране може да подкопае военната мощ. Например британският флот може до 2030-те да остане без възможност за откриване и унищожаване на мини, тъй като бюджетният план не предвижда средства за подмяна на съответното оборудване. Освен това британските военновъздушни сили могат да имат проблеми с разузнавателните самолети, тъй като настоящите самолети E-3 Centry ще бъдат извадени от експлоатация през декември 2022 г., 9 месеца преди очакваната дата на замяната им с нови модели.
Според автора Министерство на отбраната на Обединеното кралство няма точна информация за това от какво точно се нуждае армията, което означава, че не е в състояние правилно да оцени разходите - например за закупуване на самолети F-35 за ВВС и флота. В доклада на NAO се отбелязва, че през 2015 г. Министерството на отбраната планира да закупи 138 F-35, но в плана за 2019-2029 се споменават само 48 F-35.
Липсата на средства за военния бюджет създава други проблеми, отбелязва Пек. Например сега армията няма средства да демонтира ядрените реактори на двадесет изведени от експлоатация подводници на британския флот. Междувременно поради Брекзит паундът падна, което оскъпява още повече покупката на вносни оръжия.
В резултат се оказва, че Великобритания е в капан, обобщава авторът. Нейната армия разполага с много скъпи оръжия, но отпуснатият бюджет не е достатъчен за поддържането им.