Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Близо 300 ареста в международна акция на Европол срещу прането на пари

04 декември 2019, 13:25 часа • 2262 прочитания

288 ареста в 31 държави, сред които и България, след петата по рода си акция срещу прането на пари. Международната операция е съвместна на Европол, Евроджъст и Европейската банкова федерация (ЕБФ).

Акцията се е провела между септември и ноември 2019 г. В резултат са идентифицирани 3 833 финансови „мулета“ заедно с 386 вербуващи мулетата, съобщава Европол. Бяха открити 1 025 криминални разследвания, много от които все още продължават.

Повече от 650 банки, 17 банкови асоциации и други финансови институции са помогнали със съобщения за 7 520 измамни сделки с мулета на пари, предотвратявайки обща загуба от 12,9 милиона евро.

Паричните мулета не прекарват незаконни стоки през физическа граница. Вместо това те участват – често несъзнателно – в дейности за пране на пари, като получават и прехвърлят незаконно придобити пари в банкови сметки и/или държави. Вербуващите паричните мулета измислят гениални начини да примамят набелязаните субекти.

Тази година случаите, свързани с „романтични измами“, се увеличават. Престъпниците набират мулета на пари все по-често в сайтове за онлайн запознанства, изучавайки жертвите си във времето, за да могат да ги убедят да открият банкови сметки за изпращане или получаване на средства. Престъпниците все повече се обръщат и към социалните медии, за да наемат нови съучастници чрез онлайн реклами за бързо забогатяване. Тази техника е особено популярна сред студенти и млади хора.

Дори и мулетата на пари да действат неволно, те извършват престъпление. Правните последици могат да бъдат тежки. В зависимост от правната рамка на страната, мулетата могат да бъдат изправени пред дълъг затвор и да се сдобият с криминални досиета, които биха могли да им навредят сериозно до края на живота им, като никога не бъдат в състояние да се сдобият с ипотека или да открият банкова сметка.

#DontbeaMule

За да се повиши осведомеността за този вид измами, днес стартира кампанията за осведомяване #DontbeaMule в цяла Европа. С материали за повишаване на осведомеността, достъпни за изтегляне на 25 езика, кампанията ще информира обществеността за това как действат тези престъпници, как можем да се защитим и какво да направим, ако станем жертва.

"Мислите ли, че можете да бъдете използвани като муле? Действайте сега, преди да е станало твърде късно: спрете да превеждате пари и незабавно уведомете банката и националната си полиция", се казва в текста на кампанията.

През следващата седмица международни партньори от органите на реда и съдебните органи, заедно с финансовите институции, ще подкрепят кампанията на национално ниво, съобщава БГНЕС.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес